Reabilitacija ir jos svarba: kodėl verta kreiptis į gydytoją reabilitologą?

reabilitacija-Altamedica

Reabilitacija ir jos svarba: kodėl verta kreiptis į gydytoją reabilitologą?

Reabilitacija – tiesiausias kelias atgauti darbingumą, psichologinį ir socialinį savarankiškumą bei visavertį gyvenimą. Nors įprasta reabilitaciją skirti po operacijos, traumos ar sunkios ligos, tačiau reabilitacijos priemones gydytojas reabilitologas gali skirti ir kaip prevencinę priemonę dirbantiems sėdimą darbą arba siekiantiems užkirsti kelią ligoms ar traumoms, organizmui pradėjus siųsti pirmuosius pavojaus signalus.

Kam teikiamos reabilitacijos paslaugos?

Reabilitacijos paslaugos gali būti skiriamos dviem būdais – po patirtos traumos, operacijos ar ligos, paskyrus gydytojui, arba kreipiantis į gydytoją reabilitologą asmenine iniciatyva.

Pirmuoju būdu reabilitaciją skiria pacientą gydantis gydytojas, įvertinęs ligos sunkumą, paciento sveikatos būklę ir remdamasis gydytojo reabilitologo rekomendacijomis. Gydantysis gydytojas nustato reabilitacijos trukmę ir sprendžia, kokiu būdu turi būti teikiamos reabilitacijos paslaugos – ambulatoriškai ar stacionare. Medicininės reabilitacijos paslaugos suaugusiesiems ir vaikams gali būti skiriamos trimis etapais, priklausomai nuo paciento būklės ir ligos sunkumo.

„Altamedica“ reabilitacijos klinikoje teikiamos nemokamos ambulatorinės reabilitacijos II paslaugos:

Suaugusiesiems:

  1. Ambulatorinė reabilitacija II: nervų sistemos ligos, III reabilitacijos etapas (reabilitacijos trukmė 14 dienų)*.
  2. Ambulatorinė reabilitacija II: judamojo-atramos aparato pažeidimai, III reabilitacijos etapas (reabilitacijos trukmė 14 dienų)*.

Vaikams:

  1. Ambulatorinė reabilitacija II: vaikų nervų sistemos ligos, III reabilitacijos etapas (reabilitacijos trukmė 16 dienų)*.
  2. Ambulatorinė reabilitacija II: vaikų judamojo-atramos aparato pažeidimai, III reabilitacijos etapas (reabilitacijos trukmė 16 dienų)*.

*Reikalingas šeimos gydytojo siuntimas FMR gydytojui pažymint, kad yra gautas ligonių kasų finansavimas reabilitacijai.

Savo iniciatyva užsiregistruoti pas gydytoją reabilitologą galima per šeimos gydytoją, gavus iš jo siuntimą, arba paskambinus į „Altamedica“ reabilitacijos klinikos registratūrą ir užsiregistravus vizitui.

Reabilitacija paciento iniciatyva: kodėl verta kreiptis į gydytoją reabilitologą?

Pajutę pirmuosius negalavimų simptomus, savo sveikata besirūpinantys žmonės į gydytoją reabilitologą vis dažniau kreipiasi savo iniciatyva. Taip jie sustabdo prasidėjusius negalavimus ir užkerta kelią rimtesnėms problemoms. Dažniausi negalavimai, dėl kurių į gydytoją reabilitologą kreipiamasi savo iniciatyva, – galvos svaigimas, skausmas pečių bei nugaros srityse dėl sėdimo darbo arba traumos, turinčios įtakos judėjimui. Tai gali būti skaudamas kelis, nugara, petys arba bet koks lėtinis ar ūmus skausmas. Konsultacijos metu gydytojas reabilitologas įvertina paciento būklę, nustato skausmo atsiradimo kilmę ir reabilitacijos reikalingumą. Po to sudaro individualią gydymo programą ir suburia reabilitacijos specialistų komandą, kuri, taikydama įvairias priemones, padeda pacientui sugrąžinti sutrikusias funkcijas. Gydymo metu gydytojas reabilitologas gali atlikti raumenų elektrostimuliaciją, mobilizacijas, minkštas manualines technikas ir kraniosakralinę terapiją.

Reabilitacija: kokios priemonės taikomos?

Kad pacientas galėtų greičiau ir sėkmingiau atsistatyti po traumos ar ligos, įveiktų jį kamuojantį skausmą ir susigrąžintų judėjimo lengvumą, taikomos įvairios reabilitacijos priemonės:

  1. Kineziterapija
  2. Ergoterapija
  3. Logoterapija
  4. Fizioterapija
  5. Masažas
  6. Psichologinė pagalba
  7. Pacientų ir jų artimųjų mokymas

Tiksliai gydytojo reabilitologo parinktos reabilitacijos priemonės padeda įveikti nugaros ir sąnarių skausmus, stuburo problemas, nepraeinantį nuovargį, įtampos sukeltus galvos skausmus. Skirtingos reabilitacijos priemonės yra įvairių judamojo aparato, vidaus, nervų, chirurginių ligų, traumų ir operacijų (kraujagyslių, sąnarių, kaulų lūžių, kt.) kompleksinė gydymo dalis.

Reabilitacija ir jos svarba pandemijos metu

Nors Covid-19 pandemija jau atslūgo, tačiau viruso sukeltos pasekmės pastebimos iki šiol. Viena iš jų – skausmai dėl sėdimo darbo. Pandemijos metu pradėjus dirbti iš namų, o pasibaigus karantinui ir toliau nusprendus dirbti nuotoliu, didelė dalis dirbančiųjų ėmė skųstis nugaros, sprando ir pečių juostos skausmais. Pastebėta, kad vis daugiau pacientų, kurie kreipiasi į gydytoją reabilitologą, visą dieną, o neretai ir vakarą praleidžia prie kompiuterio. Anot specialistų, daug laiko praleidžiant prie ekranų sėdint netaisyklingoje ir nepatogioje padėtyje, laiku nesimankštinant, skausmai tampa chroniški ir dėl to nukenčia darbo kokybė. Todėl norintys sustabdyti skausmus ir susigrąžinti įprastą darbo kokybę ieško specialistų pagalbos.

Pandemijos metu taip pat išaugo pacientų, besikreipiančių į gydytoją reabilitologą dėl patiriamų kvėpavimo komplikacijų po Covid-19 ligos. Vienas iš svarbiausių šios ligos simptomų – stiprus kosulys, kuris neretai kankina ir pasveikusiuosius. Įprasta, kad, persirgus Covid-19, sumažėja raumenų jėga ir fizinė ištvermė, todėl tampa sunku kvėpuoti. Be to, kvėpavimą apsunkina ir padidėjęs dusulys, kuris stiprėja jaučiant nerimą. Tokiu atveju gydytojas reabilitologas paskiria specialius pratimus, kurių metu, didinant fizinį organizmo aktyvumą, po truputį atstatomos sutrikusios funkcijos.

Reabilitacija ir sveikas gyvenimo būdas

Gerai savijautai palaikyti reabilitacijos procedūras rekomenduojama atlikti kelis kartus per metus. Baigus paskirtą reabilitacijos kursą, susigrąžinus gerą savijautą ir sveikatą, svarbu nepamiršti, kad reikia stengtis išlaikyti pagerėjusią būklę. Kad jaustumėtės tikrai gerai, svarbu rūpintis savimi ne tik reabilitacijų metu, bet ir tarp jų. Todėl patartina laikytis gydytojo reabilitologo nurodymų, daugiau judėti ir sveikai maitintis.