Kiek miego reikia mažyliams? Neurologės patarimai tėveliams.

Mažų vaikų miego sutrikimai

Patys dažniausi nusiskundimai, kuriuos tenka išgirsti iš tėvų, auginančių mažylius, būna dėl vaikučių miego.

Vaikučiai dažnai prabunda, sunkiai užmiega, trumpai miega ir pan. Tai kelia stresą tėvams ir skatina juos ieškoti pagalbos.

Vaikų miegas skiriasi nuo suaugusių žmonių. Miego ciklą sudaro dvi fazės: gilus miegas ir negilus miegas. Šios fazės ritmiškai keičia viena kitą. Keičiantis miego fazėms, o taip pat ir negiliosios miego fazės metu, vaikas gali prabusti. Tai normalu. Kadangi vaiko miego ciklas trunka 50-60 min., tai reiškia, kad vaikas gali prabusti daug kartų per naktį. Naujagimio dienos ir nakties miegas beveik nesiskiria, 4 mėn. kūdikis jau gali išmiegoti naktį 6-8 val. neprabusdamas, o 8 mėn. mažylis – 8-10 val. Bet tai, žinoma, nėra taisyklė.

 

KIEK VALANDŲ PER PARĄ VAIKAS TURI MIEGOTI?

Tai, atrodo, yra pats svarbiausias klausimas tėvams. Bet turiu juos nuliūdinti, nes kiekvieno vaiko miego trukmė, miego pobūdis ir miego poreikis yra individualūs. Turime  lenteles, kuriose nurodytas vidutiniškas vaiko dienos ir nakties miego poreikis, priklausomai nuo vaiko amžiaus, bet šios normos yra tik orientacinės. Paprastai vaikui augant dienos miego poreikis mažėja. Ikimokyklinio ir jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikai paprastai miega 10-11 valandų, paaugliai 9-10 valandų per naktį.

 

VIDUTINIS VAIKŲ IKI 3 METŲ AMŽIAUS MIEGO POREIKIS

Amžius Nakties miegas (val.) Dienos miegas (val.)

Bendras paros miegas (val.)

1 mėnuo

8,5

7,5

16

3 mėnesiai

6-10

5-9

15

6 mėnesiai

10-12

3-4,5

14,5

9 mėnesiai

11

3 (2)*

14

12 mėnesių

11

2,5 (2)

13,5

18 mėnesių

11

2,5 (1-2)

13,5

2 metai

11

2 (1)

13

3 metai

10,5

1,5  (1)

12

* skliausteliuose pažymėti dienos miego kartai

 

KŪDIKIŲ NERAMAUS MIEGO PRIEŽASTYS

Kūdikiai dažnai prabunda naktimis. Tai normalu. Dėl aukščiau paminėtų jų miego ypatumų. Aišku, yra ir daugiau priežaščių, dėl ko jie gali prabusti. Pavyzdžiui:
kūdikis gimė neišnešiotas;
sunkus, komplikuotas mamos nėštumas ir/arba gimdymas;
*  kūdikis paveldėjo iš tėčio ar mamos atitinkamą temperamentą;
*  mažylis yra maitinamas krūtimi (krūtimi maitinami kūdikiai prabunda dažniau, nes motinos pienas suvirškinamas greičiau nei mišinukas; po maitinimo praėjus 2-3 val. kūdikis vėl gali būti alkanas);
maitinimas naktį (kūdikiai iki 4-6 mėn. nori valgyti naktį);
*  kūdikis miega tėvų lovoje (nors pastebėta, kad tėvai, miegantys kartu su vaikais, yra tolerantiškesni ir  mažiau  skundžiasi dėl vaiko prabudimų);
*  kūdikis jaučia kokį nors diskomfortą (per karšta, per šalta, nori gerti, šlapia lova ir kt.);
*  serga (alergija, šlapimo takų infekcija ir kt.);
*  šeimoje yra stresinė situacija;
*  vaiko tėvai (ypač jeigu mama) serga psichikos ligomis (pvz. depresija).

Pašalinus kai kurias priežastis (pvz.: išgydžius infekciją, pakeitus sauskelnes ir pan.), vaikas miegos ramiau. Sudėtingiau tada, kai šeimoje yra stresas arba serga mama. Bet juk bet kokiu atveju, iškilus sunkumams, galima kreiptis į specialistą. Jeigu nutrauksite naktinius maitinimus, tikėtina, kad kūdikis neprabusdamas išmiegos ilgiau. Jei nuspręsite jį iškeldinti į atskirą lovytę – galimas dalykas, jog geriau išsimiegosite visi. Bet tai yra kiekvienos šeimos privatūs reikalai ir niekas už mamą ir tėtį negali nuspręsti, kur miegoti jų vaikui ir kiek maitinti vaiką krūtimi (šį klausimą turbūt dažniau sprendžia mama dėl savo anatominių ypatumų).

 

VAIKAS NESUGEBA UŽMIGTI PATS

Kartais mažylis nesugeba užmigti pats. Jis reikalauja, kad mama būtų šalia, arba pienuko iš buteliuko, arba nori būti pasuptas ir pan. Vaikui normalu prabusti keletą kartų per naktį ir, net neperėjus į pilną būdravimo fazę, vėl užmigti. Jei vaikas įpranta užmigti šalia mamos, supamas ir pan., tai naktį prabudęs jis reikalaus jam įprastų užmigimo priedų. Negavęs – išsibudins pilnai ir kels triukšmą, kol jo reikalavimai bus patenkinti. Jei tėvai nori, kad vaikas išmoktų užmigti pats, jiems reikės šiek tiek pasistengti.

Kaip padėti vaikui užmigti pačiam?
*   guldykite vaiką į lovą tuo metu, kai jis yra mieguistas, bet dar budrus;
*   neskubėkite jo raminti ir imti ant rankų, jei jis miegodamas dejuoja, vartosi ar verkia (dažniausiai jis tai daro pilnai neprabusdamas, o pradėję jį raminti galime pabudinti);
*   migdykite visada tuo  pačiu metu, toje pačioje vietoje;
*   susikurkite miego ritualus: prieš miegą nuprauskite, užvilkite pižamą, paguldykite, paglostykite, padainuokite lopšinę ar kartu paklausykite ramios muzikos;
*   būkite nuoseklūs ir kantrūs mokymo (užmigti pačiam) proceso metu. Jei vaikutis užsispyręs, pakeisti jo įpročius bus tikrai nelengva.

 

ATSISKYRIMO NERIMAS

Jei  išvardintos priemonės nepadeda, greičiausiai vaikas neužmiega dėl atsiskyrimo nerimo. Jau 8-9 mėn. kūdikis suvokia apie tėvų egzistavimą, netgi jų nematydamas. O kai kurie vaikai jaučiasi nesaugūs net iki 3-4 metų, jeigu jų tėvai pradingsta iš regėjimo lauko. Miegas jiems kelia siaubą dėl tos pačios priežasties – jie nebematys mamos. Todėl tokie vaikai visais įmanomais būdais priešinsis užmigimui. Mama turės būti labai kantri ir nuolat vaikui aiškinti, kad ji visada bus netoliese, kol vaikas miegos. Sunkesniais atvejais netgi galima patiesti čiužinuką šalia tėvų lovos, kad naktį vaikas, pasijutęs nesaugus, galėtų ateiti ir atsigulti šalia (aišku, jei nenorite, kad jis nuolat miegotų tame pačiame kambaryje). Paaiškinkite, kad jis galės ateiti bet kada, jei jam bus baisu. Galite pasiūlyti vaikui kokį nors mielą daikčiuką (žaisliuką ar skudurėlį), kuris iš dalies būtų jam lyg mamos pakaitalas. Prabudusiam naktį vaikui, žaisliukas suteiks saugumo ir padės užmigti.
Kai kurie tėvai patys yra nerimastingi ir nesąmoningai perduoda savo nerimą vaikams. Jeigu jie nenustoja galvoti apie savo kūdikį ir nuolat nerimauja dėl visko, kas jam gali atsitikti – pirmiausia jie turėtų pasistengti išmokti nusiraminti patys. Tai būtų pirmas svarbus žingsnis į išsiskyrimą be streso. Ir saugų užmigimą.

 

AR REIKIA KREIPTIS Į GYDYTOJĄ?

Reikia visada, kai tėvams neramu. Gydytojas įneša daugiau aiškumo, ypač jeigu tėvai augina pirmą vaiką. Šiandieninės begalinės informacijos sraute labai lengva pasiklysti. Todėl ateiti ir pasikonsultuoti su specialistu visada yra naudinga. Daugumai vaikų miegas susireguliuoja savaime, atėjus tam tikram laikui (nutraukus naktinius maitinimus, perkėlus vaiką į atskirą lovytę ir pan.). „Išaugamas“ ir atsiskyrimo nerimas, ir kiti miego sutrikimai. Vyresniam vaikui padėsite ramiau miegoti, jei neleisite jam ilgai žiūrėti televizoriaus ar žaisti kompiuterinių žaidimų. Valandą prieš miegą atitraukite vyresnius (deja, jau dabar ir ūgtelėjusius kūdikius) nuo mirgančių ekranų ir pasikviesite juos į pasakų karalystę ar pažaisti ramių žaidimų. Tai suteiks teigiamų emocijų visai šeimai ir pagerins vaikų miego kokybę.

 

Straipsnį parengė gydytoja vaikų neurologė – Alma Januškevičienė

Registracija: 8 649 30256
Altamedica Reabilitacijos klinika
Šiaurės pr. 8 A, Kaunas
El. p.: reabilitacijosklinika@altamedica.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *