Burnos higiena vaikams: apie naują kompensacijos tvarką ir tėvų indėlį kalba specialistė

burnos higiena vaikams altamedica

Burnos higiena vaikams: apie naują kompensacijos tvarką ir tėvų indėlį kalba specialistė

Remiantis 2022–2023 metų Vaikų sveikatos stebėsenos informacinės sistemos duomenimis, tik apie 35 %  šalies 0–17 m. amžiaus vaikų dantys yra sveiki – nepažeisti dantų ėduonies ar nepašalinti. Siekiant sumažinti dantų ėduonies paplitimą ir užtikrinti, kad burnos higiena vaikams taptų prieinamesnė, nuo 2025 m. vasario mėnesio įsigaliojo naujas sveikatos apsaugos ministrės įsakymas. Jame numatyta Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis kartą per metus kompensuoti profesionalią burnos higieną 3–17 metų amžiaus vaikams. Kaip pastebi „Altamedica“ Lašo klinikos burnos higienistė Viktorija Kutkevičūtė, profilaktika – pirmasis žingsnis, siekiant ne tik išvengti dantų ir dantenų ligų, bet ir formuoti draugyste paremtą atžalos ir specialisto santykį. Todėl burnos higienistė dalijasi keliais naudingais patarimais, kaip tėvams ugdyti teisingus vaiko burnos higienos įgūdžius. Sužinok, ar žengi reikiamus žingsnius sveikos vaiko šypsenos link.

Burnos higiena vaikams: kokie kasdieniai tėvų žingsniai gali padėti ją užtikrinti?

Ikimokyklinio amžiaus vaikų burnos sveikata – itin svarbi, nes šiame amžiuje pradeda formuotis burnos priežiūros įpročiai ir įgūdžiai. Būtent šie įgūdžiai nulemia ne tik dabartinę vaikų dantų sveikatą, bet ir tai, kokios jos priežiūros ar nepriežiūros pasekmės bus vaikui užaugus.

Burnos higienistė teigia, kad pagrindinį vaidmenį mokant vaikus prižiūrėti savo dantis atlieka tėvai. Todėl jų žinios apie individualią burnos higieną ir jos pritaikymą praktikoje – itin svarbios. Pats svarbiausias dantų ėduonies prevencijos metodas – kasdienis dantų apnašų pašalinimas dantų šepetėliu. Pradėti vaikui valyti dantis būtina vos išdygus pirmajam dantukui. Tai turėtų daryti tėvai ir tęsti, kol išsivystys atžalos manualiniai įgūdžiai – vaikas gebės rašyti rašytinėmis raidėmis. Tačiau net ir tada būtina stebėti vaiko įgūdžius, o prireikus juos kontroliuoti.

Vienas efektyviausių ir vaikų mėgstamiausių būdų įvertinti kasdienės burnos higienos pastangas – dantų apnašų nustatymui skirtos tabletės, kurias sukramčius nepašalintos apnašos nusidažo rožine arba violetine spalva. Tai puikus būdas tėvams įvertinti, ar atžala tinkamai išsivalė dantis, o vaikui – paskata dar kruopščiau valytis dantis. Nepamirškite ir laikmačio su smėlio smiltelėmis arba mobiliųjų programėlių, kurios užtikrintų reikiamą dantų valymo laiką.

Specialistė Viktorija teigia, kad vaikai linkę kopijuoti vyresnius šeimos narius, nesąmoningai atkartodami jų elgesį, tad būkite pavyzdžiu ir dantų valymąsi paverskite šeiminiu ritualu. Pakvieskite vaiką kartu išsivalyti dantis. Taip ne tik pasirūpinsite visos šeimos narių burnos higiena, bet ir pabendrausite.

Pirmasis vizitas odontologijos klinikoje – nejaučiant skausmo

Burnos higienistė primena, kad pirmasis vizitas pas odontologijos specialistą turėtų būti planuojamas išdygus pirmajam dantukui, o ne pasireiškus skausmui, kad vizitas netaptų neigiama patirtimi. Dantų prevencijai skirtos nemokamos procedūros (profesionali burnos higiena vaikams, fluoro aplikacijos ir dantų silantavimas) gali ne tik padėti užkirsti kelią dantų ėduoniui, bet ir tapti puikia galimybe apsilankyti pas specialistą be skausmo ir formuoti teisingus įpročius. Nuo mažumės nepraleisdamas profilaktinių vizitų, vaikas pripras prie specialisto ir klinikos aplinkos, o žinodamas, kas jo laukia, nebijos sugrįžti.

Specialistė pastebi, kad tėvai dažnai daro klaidą gąsdindami vaikus, kad jei nesivalys dantų, skaudės ir reikės „gręžti“. Tačiau vizitas pas gydytoją odontologą – ne bausmė, o būtina sąlyga užtikrinti dantų ir burnos sveikatą. Todėl svarbu negąsdinti ir nemeluoti. Negalite garantuoti – nežadėkite. Antraip atžala ims jumis nepasitikėti, o specialistą laikys ne draugu, bet bausmės vykdytoju. Kad vizitas nekeltų baimės, sužadinkite vaiko smalsumą paaiškindami, kas yra odontologijos klinikos specialistai ir ką reiks daryti vizito metu. Jei vaiko mėgstamas herojus su džiaugsmu lankosi pas gydytoją odontologą – tai gali padėti nuvyti visas baimes. Todėl nepamirškite į pagalbą pasitelkti knygų ar animacinių serialų.

Nuo mažens ugdydami kasdienius burnos higienos įpročius ir nepamiršdami profilaktinių vizitų, užtikrinsite vaikų dantų sveikatą, – teigia specialistė. Primename, kad visada galite kreiptis į odontologijos specialistus, kilus klausimų dėl vaikų dantų ir burnos higienos.