Gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa. Ką turi žinoti?

Gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa skirta moterims nuo 25 iki 59 metų (imtinai), kurios gali kartą per 3 

metus pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio. Lietuvoje ši programa vykdoma nuo 2004 m. Jos tikslas – ištirti visas 25-59 metų amžiaus moteris ir nustatyti, kurioms iš jų yra ikivėžinių gimdos kaklelio pokyčių ir taip užkirsti kelią gimdos kaklelio vėžiui

išsivystyti.

Kas yra gimdos kaklelio vėžys ir kas jį sukelia?

Gimdos kaklelio vėžys yra virusinės kilmės liga, kuri plinta lytiniu keliu. Žmogaus papilomos virusas (ŽPV) sukelia pakitimus gimdos kaklelio ląstelėse, kurie ilgainiui gali virsti vėžiu – nuo ŽPV infekcijos patekimo iki invazinio vėžio išsivystymo vidutiniškai praeina 10 – 20 m.  Pagrindiniai gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksniai yra susiję su lytiniu gyvenimu: ankstyvi lytiniai santykiai (iki 20 m.), didelis lytinių partnerių skaičius, lytiniu keliu plintančios ligos, taip pat – rūkymas, alkoholis, netinkama mityba, vitaminų stoka ir nusilpęs imunitetas. Pirminių ląstelių pakitimų moteris nejaučia, todėl juos galima aptikti tik vienu būdu – profilaktine patikra.

Kodėl verta dalyvauti šioje programoje?

Lietuvoje sergamumas ir mirtingumas nuo gimdos kaklelio vėžio – vieni didžiausių Europoje. Kasmet mūsų šalyje užregistruojama daugiau kaip 400 naujų gimdos kaklelio vėžio atvejų ir miršta daugiau kaip 200 moterų. Ši liga yra viena dažniausių mirties nuo vėžio priežasčių tarp 25-59 m. amžiaus moterų. Jei moterys reguliariai dalyvauja gimdos kaklelio vėžio prevencinėje programoje, maždaug 9 iš 10 moterų užkertamas kelias susirgti invaziniu gimdos kaklelio vėžiu. Deja, didelė dalis moterų taip ir nepasitikrina manydamos, jog jei jaučiasi gerai, nieko neskauda ir nėra jokių kitų nemalonių simptomų, tai nėra jokio reikalo pasitikrinti. Visgi svarbu žinoti, kad pasireiškus simptomams (kraujavimas tarp mėnesinių, ilgesnės ir gausesnės nei įprastai mėnesinės, kraujavimas po menopauzės, kraujavimas po lytinio akto, skausmas lytinio akto metu, gausesnės makšties išskyros), gimdos kaklelio vėžys jau būna pažengęs ir išplitęs.

Kokie tyrimai atliekami šios programos metu?

Pirmiausia atliekamas gimdos kaklelio citologinio tepinėlio tyrimas – PAP testas. Tepinėlis šepetėliu paimamas nuo gimdos kaklelio paviršiaus bei iš kaklelio kanalo. Šis tyrimas yra neskausmingas. Tinkamiausias laikas PAP testui – tarp 10 ir 20 dienos, skaičiuojant nuo pirmosios mėnesinių ciklo dienos. Taip pat patartina 2 dienas prieš testą nenaudoti jokių vaginalinių preparatų, nes jie gali iškreipti testo rezultatus. Jei PAP testas ikinavikinių pokyčių nerodo, tyrimas pagal programą kartojamas po 3 metų. Jei PAP testas neinformatyvus (dėl nekokybiškai atlikto tepinėlio ar kitos priežasties tyrėjas negali duoti aiškaus atsakymo), pagal programą testą galima pakartoti dar 1 kartą per tuos pačius metus. Jei PAP testas leidžia pamatyti ikivėžinių pokyčių, kartais, siekiant juos patikslinti, moteriai pagal programą dar atliekama ir gimdos kaklelio biopsija, kuriai atlikti siuntimą išduoda šeimos gydytojas. Jei atlikus tyrimus (PAP testą ir biopsiją) nustatoma ikinavikinių gimdos kaklelio pokyčių arba gimdos kaklelio vėžys, moteris siunčiama gydytis.

Ar dalyvavimas gimdos kaklelio prevencijos programoje yra mokamas?

Dalyvavimas gimdos kaklelio prevencijos programoje yra nemokamas. Visgi norėčiau pažymėti, kad gimdos kaklelio citologinio tepinėlio tyrimas yra daug jautresnis, jei yra atliekamas iš skystosios terpės – tereikia apmokėti kainos skirtumą tarp PAP testo ir šio tyrimo, nes jis nėra finansuojamas valstybės lėšomis. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad citologinį tyrimą atliekant skystų terpių metodu, gali būti nustatoma daugiau priešvėžinių gimdos kaklelio būklių ir iki 10 kartų sumažėja netinkamų tirti tepinėlių skaičius. Kitas svarbus privalumas yra tas, kad iš tos pačios medžiagos galima atlikti papildomus molekulinius tyrimus: nustatyti žmogaus papilomos virusą (ŽPV), lytiškai plintančių infekcinių ligų sukėlėjus (Trichomonas vaginalis, Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium, Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoeae, Ureaplasma urealyticum). Medžiaga, paimta į skystą terpę, Valstybiniame patologijos centre saugoma 3 mėnesius, todėl prireikus galima atlikti papildomus tyrimus, neimant naujo mėginio.

Kiek kainuoja gimdos kaklelio citologinio tepinėlio tyrimas atliekamas iš skystosios terpės?

Pagal programą profilaktinis onkocitologinis ištyrimas yra NEMOKAMAS  moterims nuo 25 iki 59 metų amžiaus, atliekamas paimant tepinėlį iš gimdos kaklelio akušerei ir MOKAMAS atliekant gydytojui akušeriui – ginekologui (klientei pageidaujant).

ONKOCITOLOGINIS TYRIMAS ANT STIKLELIO

  • Prisirašiusiems klientams – 10 €
  • Neprisirašiusiems klientams – 15 €

ONKOCITOLOGINIS TYRIMAS (nekompensuojamas iš PSDF) SKYSTOJE TERPĖJE

  • Prisirašiusiems klientams – 28 €
  • Neprisirašiusiems klientams – 32 €

 

Straipsnį parengė: Altamedica šeimos klinikos gydytoja Živilė Rušėnaitė-Visockienė 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *