Ką reikia žinoti apie cholesterolį

Kas tai yra cholesterolis? Kokias funkcijas jis atlieka organizme? Kas tai yra “gerasis” ir “blogasis” cholesterolis?
Pacientų tarpe vyrauja nuomonė, kad cholesterolis yra vienareikšmiškai neigiamas reiškinys. Tai nėra tiesa.

Cholesterolis naudingas naujų ląstelių augimui. Taip pat jis yra būtinas tulžies, kortizolio, progesterono, testosterono gamybai. Cholesterolis dalyvauja vitamino D gamyboje. Kiekvienam iš mūsų cholesterolis yra būtinas. Svarbiausia yra ne jį pašalinti visiškai, bet sureguliuoti taip vadinamo “gerojo” ir “blogojo” cholesterolio santykį. Jei cholesterolis yra per didelis, Jūs rizikuojate susirgti ateroskleroze, poasireiškiančia širdies ir kraujagyslių ligomis tokiomis, kaip infarktas ir insultas. Įdomu tai, kad organizmas pats turi vidinį mechanizmą tam, kad sureguliuotų “gerojo” ir “blogojo” cholesterolio santykį.
Kuo skiriasi “gerasis” ir “blogasis” cholesterolis?
Cholesterolio gamybos procesas vyksta kepenyse. Tai sudėtingas mechanizmas. Taip vadinamas “gerasis” cholesterolis (didelio tankio lipoproteinai) šalina “blogąjį” cholesterolį (mažojo tankio lipoproteinai).  Deja, ne visada to pakanka. “Blogasis” cholesterolis kaupiasi kraujagyslių sienelėje. Tokiu būdu siaurinamos arterijos ir mažinamas kokybiškas kraujo pratekėjimas. Ilgainiui žmogus, nesekantis savo cholesterolio kiekio kraujyje, rizikuoja susirgti ateroskleroze ir kitomis ligomis. “Gerasis” cholesterolis yra viena svarbiausių medžiagų žmogaus organizme, dalyvaujanti vitaminų A, E ir K gamyboje.
Ką daryti, kad cholesterolis būtų normos ribose?
Vyrauja nuomonė, kad aukštas cholesterolio kiekis atsiranda vartojant gausiau mėsos, kiaušinių ar pieno produktų. Cholesterolio lygį rekomenduojama sekti žmonėms, sergantiems širdies ligomis. Taip pat svarbu šį tyrimą atlikti ir profilaktiškai. Kai vartojame perdaug perdirbtų angliavandenių, miltinių, krakmolingų patiekalų ir cukraus, tai skatina “blogojo” cholesterolio gamybą. Patariama koreguoti mitybą, vartoti daugiau lapinių daržovių, vengti perdirbto maisto, alkoholio. Nesant efektyviai dietai, fiziniam aktyvumui, gydytojai siūlo vartoti cholesterolio kiekį kraujyje mažinančius vaistus. Siekiant sužinoti, ar Jūsų „gerasis“ ir „blogasis“ cholesterolis atitinka normos ribas, Jums rekomenduojame atvykti pas savo šeimos gydytoją ar kardiologą, kuris Jums gali paskirti šį tyrimą. Tik turėdamas tikslius Jūsų tyrimo duomenis, gydytojas paskirs būtiną gydymą ar pakoreguos Jūsų dietą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *