Ką veikia endokrinologas?

Dažnai pacientams, kurie dėl organizmo veiklos sutrikimų pirmą kartą sunčiami gydytojo endokrinologo konsultacijai, kyla klausimas – o ką išties veikia šis specialistas?

HORMONŲ MOKSLAS

Endokrinologija, tai mokslas apie hormonus, kuriuos išskiria vidaus liaukos. Liauka – mažas organas, kurio pagrindinis darbas gaminti biologiškai aktyvias medžiagas, vadinamas hormonais. Šie savo ruožtu veikia organą – taikinį, kuriam padeda tinkamai dirbti ir atlikti savo funkcijas. Įdomiausia, jog mūsų kūne praktiškai nėra nei vieno organo, kurio vienaip ar kitaip neveiktų hormonai. Kas mes esame dabar, kaip mes atrodome šiandien, ir apskritai gyvuojame, visa tai –  dėka hormonų.

Pavyzdžiui, tam tikra kasos dalis gamina hormoną insuliną, kuris atsakingas, kad cukrus, kurį gauname su maistu, patektų į ląsteles, ir jos galėtų tinkamai dirbti. Insulinas veikia kaip cukraus nešėjas. Ląstelės be cukraus (kuris organizme virsta angliavandeniu) negali tinkamai susitraukti, pernešti nervinio signalo ar kvėpuoti. Angliavandeniai yra pagrindinis energijos šaltinis ląstelei. Perteklinį angliavandenių kiekį organizmas sandėliuoja „juodai dienai“, pradžioje kepenyse ir raumenyse, vėliau riebaliniame audinyje. Kartais, dėl įvairių priežasčių, insulinas nustoja atpažinti cukrų arba kasa nebegamina insulino, ir neperneštas cukraus kiekis pradeda kauptis kraujyje –  tuomet didėja cukraus kiekis (vystosi vadinamoji hiperglikemija), ląstelės „badauja“, vystosi liga, vadinama cukriniu diabetu. Žmogus jaučia troškulį, didelį silpnumą ir nuovargį, dažnai  šlapinimasis. Tačiau kartais šie požymiai būna tokie nežymūs, kad žmogus kurį laiką net nesupranta, kad kažkas negerai.

SKYDLIAUKĖS SVARBA

Kita itin svarbų darbą mūsų organizme atliekanti liauka – skydliaukė. Ji – vienintelis organas, kuris pats pasigamina ir kaupia jodą, gaunamą iš maisto. Iš kraujyje esančio jodo, skydliaukės ląstelės pasigamina skydliaukės hormonus, kurie labai svarbūs viso kūno metabolizmui, arba kitaip – medžiagų apykaitai. Tokiu būdu skydliaukė reguliuoja širdies veiklą, raumenų ir virškinimo sistemą, odos ir plaukų, kaulų būklę, smegenų vystymąsi gimdoje. Todėl atsiradus širdies ritmo sutrikimams, pvz., permušimams, pilvo pūtimui ir svorio augimui, plaukų slinkimui, prakaitavimui ar odos sausumui, jei planuojate nėštumą,  verta  pasitikrinti, ar skydliaukė veikia tinkamai.

ANTINKSČIAI

Nemažiau svarbus organas – liauka- antinksčiai (pagal pavadinimą – gyvena ant inkstų). Antinksčiai ypač turtingi savo hormonais, kurie palaiko maisto medžiagų (kaip kalio, natrio) pusiausvyrą, reguliuoja kraujospūdį, padeda išgyventi streso metu sureguliuodami visus organus taip, kad streso metu dirbtų tie organai, kurie tuo metu yra patys svarbiausi. Negana to, antinksčiai dar dalyvauja ir lytinių hormonų gamyboje – užtikrina, kad pasigamintų tinkamas kiekis testosterono ir estrogeno. Šiuos hormonus gamina kiaušidės (moterims) ir sėklidės (vyrams). Todėl stebint nepaaiškinamus kalio ir kitų medžiagų kiekio sutrikimus, ar esant sunkiai kontroliuojamam kraujospūdžiui arba priešingai, nuolat žemam, stebint padidėjusį plaukuotumą, spuoguotumą, sutrikusias menstruacijas – reikėtų detalaus endokrinologinio ištyrimo.

HIPOFIZĖ

O kas vadovauja visoms šioms liaukoms – skydliaukei, antinksčiams, kiaušidėms ir sėklidėms?  Už tinkamą jų darbą atsakinga galvos smegenyse esanti maža liauka, vadinama hipofize. Hipofizė išskiria daug reguliacinių hormonų, kurie arba skatina, arba slopina aukščiau išvardintų liaukų darbą, tarsi atlieka jų „auditą“. Maža to, dar išskiria augimo hormoną, kuris reguliuoja kokiu tempu ir kiek mes augame. Taip pat išskiria prolaktiną – hormoną, svarbų  nėštumui ir žindymui. Tačiau esant per dideliam prolaktino išskyrimui ne nėštumo ar žindymo metu, sutrinka arba visai gali dingti mėnesinių ciklas, sutrikdomas normalus vyrų ir moterų vaisingumas – poros negali susilaukti vaikų. Galiausiai prieskydės liaukos atsakingos ir už kalcio apykaitą ir mūsų kaulų būklę.

Taigi, ką veikia endokrinologas? Endokrinologas neretai gali atsakyti į klausimą „kodėl?“ ir patikslinti ar tikrai viskas darniai veikia mūsų organizme.

 

Straipsnį parengė gydytoja endokrinologė Diana Šimonienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *