KAIP APSAUGOTI SAVE IR KITUS NUO KORONA VIRUSO?

PACIENTŲ, KURIE GALI BŪTI UŽSIKRĖTĘ KORONA VIRUSU, DĖMESIUI!

Jeigu per pastarąsias 14 d. lankėtės Kinijoje, Italijoje ar kitose KORONA VIRUSO (Covid-19) paveiktose teritorijose (nuolat atnaujinamas šalių sąrašas pateikiamas http://sam.lrv.lt/lt/naujienos/koronavirusas ), bendravote su žmogumi, kuriam patvirtinta ar tikėtina KORONA VIRUSO (Covid-19) infekcija siekiant užkirsti kelią galimam infekcijos plitimui, Jūs turite likti izoliuotas namuose. Jūs turite būti pasiekiamas visą izoliavimosi laikotarpį telefonu ir el. paštu.

Saviizoliacijos laikotarpiu darbdavių, kurių įmonėse dirba žmonės, neseniai lankęsi minėtose paveiktose teritorijose, prašoma suteikti galimybes jiems dirbti namuose nuotoliniu būdu. Jei to nepavyksta padaryti, tuomet asmenys gali kreiptis į NVSC, kuris organizuos nedarbingumo išdavimą. Dėl nedarbingumo pažymėjimo (saviizoliacijai), kreiptis į Nacionalinį visuomenės sveikatos centro Kauno departamentą telefonu (8 37) 331 675, 8 521 24098, el. paštu info@nvsc.lt arba užpildant formą, kurią rasite: https://nvsc.lrv.lt

Ką reiškia izoliuotis?
Jūs privalote:

 • nepalikti izoliavimosi vietos 14 d. nuo paskutinės rizikos užsikrėsti dienos (paskutinės buvimo paveiktoje teritorijoje dienos);
 • nesilankyti viešose vietose, pvz., mokykloje, darbe, universitete, masinio susibūrimo vietose ir kt.;
 • visą izoliavimosi laiką nepriimti svečių namuose;
 • kasdien matuoti kūno temperatūrą, stebėti sveikatą ir pranešti jums skambinančiam visuomenės sveikatos specialistui apie atsiradusius sveikatos pokyčius (atsiradus kosuliui, dusuliui, apsunkintam kvėpavimui);
 • jei įmanoma, maistu ir kitais būtinaisiais poreikiais pasirūpina šeimos nariai ar draugai, kuriems nėra taikomos izoliavimo priemonės. Jei nėra tokios galimybės, rekomenduojama maistą užsakyti į namus;

NVSC „karštoji linija“, į kurią galima skambinti pasikonsultuoti dėl korona viruso visą parą tel. 8618 799 84; 8616 945 62. 
Bendrosios konsultacijos tel. (8 526) 496 76.
Naujas korona viruso trumpasis numeris 1808 (SKAMBINTI pasireiškus gripui būdingiems ligos simptomams – karščiavimui, kosuliui, gerklės skausmui ar apsunkintam kvėpavimui – po kelionės į užsienio šalis ar po kontakto su tikėtinu koronaviruso nešiotoju; norint pasikonsultuoti, kilus klausimų) – visą parą, visoje Lietuvoje, nemokamai;

Jei per 14 d. po galimo kontakto KORONA VIRUSO (Covid-19) paveiktose teritorijose, sukarščiavote, kosėjate, apsunkintai kvėpuojate, sloguojate – nedelsiant skambinkite Korona viruso pagalbos telefonu 1808, nurodykite susirgimo aplinkybes ir vykdykite medicinos darbuotojų rekomendacijas.

Saugant visų mūsų – pacientų ir medicinos darbuotojų sveikatą, prašome Jūsų neiti į klinikos patalpas (jei esate galimai užsikrėtęs).


NUO VIRUSŲ APSAUGO ELEMENTARI HIGIENA

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentas atkreipia dėmesį į asmens higieną, kaip vieną iš infekcijų kontrolės priemonių.

Kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo taisyklės:

 • Kosint ar čiaudint, būtina užsidengti burną ar nosį su vienkartine nosine, nusisukti.
 • Jei nosinės neturite – kosėti ar čiaudėti į drabužius, kurie nekontaktuos su atvira ranka ir veiks kaip oro filtras (į alkūnės linkį, skverną).
 • Kosint ar čiaudint neužsidengti burnos ar nosies delnu.
 • Nosiai valyti bei išsišnypšti naudoti vienkartines nosines, jas panaudojus išmesti į šiukšlių dėžę ir nedelsiant nusiplauti rankas.
 • Nekosėti ir nečiaudėti aplinkui esant kitų žmonių (reikėtų išeiti į kitą vietą).
 • Neiškvėpti oro į kito žmogaus pusę.
 • Sveikas žmogus, atsidūręs kito žmogaus kosėjimo ar čiaudėjimo zonoje, turėtų nuo jo pasitraukti, trumpam sulaikyti kvėpavimą.
 • Būtina dėveti medicininę kaukę, jei kosėjame ir čiaudime, kad sulaikytme su lašeliais viruso pasklidimą aplinkoje. Nepamirškime pakeisti kaukę nauja kuomet dėvima tampa drėgna. Vienkartinės kaukės pakartotinai nenaudojamos.
 • Panaudotas kaukes, servetėles ir kitas medžiagas išmesti ir nedelsiant nusiplauti rankas.
 • Kad virusas nepatektų į sveiką organizmą, neliesti akių, nosies ir burnos nenusiplovus rankų.
 • Bendri rankų higienos reikalavimai (plovimas) – prieš valgymą, po tualeto, po kontakto su gyvūnais, jų išskyromis, grįžus iš bet kokios viešos vietos.
 • Jei nėra galimybės nusiplauti rankų, galima naudoti alkoholio pagrindu pagamintą rankų antiseptiką su ne mažiau kaip 60% alkoholio.

Patalpų higienos taisyklės:

 • Būtina kuo dažniau vėdinti patalpas (virusai nemėgsta gryno ir gaivaus oro).
 • Kuo dažniau valyti patalpas drėgnuoju būdu.

Saugaus atstumo laikymasis:

 • Didžiausią galimybę užsikrėsti virusinėmis ligomis turi žmonės, esantys iki 1 m. atstumu nuo sergančiojo. Todėl rekomenduojama kiek įmanoma stengtis laikytis didesnio nei 1 m. atstumo vieniems nuo kitų.
 • Tikslinga riboti susirinkimų ir asmeninių susitikimų skaičių, vengti nebūtinų renginių bei pramogų, pirmenybę teikti bendravimui telefonu ir kitomis ryšio priemonėmis. Patartina vengti socialinių ir religinių ritualų, kurių metu galimas artimesnis kontaktas ar sąlytis su kitais asmenimis bei jų liečiamais daiktais.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento informacija

18 komentarai
 1. Atsakyti
  Aura

  Ar yra galimybė pranešti apie asmenis grįžusius iš Italijos, kurie nėra izoliuoti ir laisvai vaikšto po miestą, viešas įstaigas, bendrauja su giminėmis.

  • Atsakyti
   Altamedica

   Deja į šį klausimą Jums atsakyti gali tik SAM (el.p. koronavirusas@sam.lt). Bet kokiais klausimais, susijusiais su korona virusi galite kreiptis tel. nr. 1808.

   • Atsakyti
    Marius

    Tie mumerei kurie duoti isvis pastovei uzimti. Neprisiskambinama jai. O kada pasikonsultuoti galima jai visa para ir uzimtos linijos.

    • Atsakyti
     Altamedica

     Nekeista, kad prisiskambinti nurodytais numeriais yra sudėtinga. Stebint dabartinę situaciją, tikriausiai kas antras žmogus (o gal net dažnesnis) skambina karts nuo karto, kad gautų atsakymus į klausimus, į kuriuos niekas daugiau atsakyti negali. Tad belieka tik apsišarvuoti kantrybe ir skambinti kol kažkas atsilieps. Tikrai negali būti, kad visą parą visomis valandomis visi numeriai yra užimti.

 2. Atsakyti
  Laima

  Jei skauda gerkle kai ryji seiles ir retkarciais krutine, ka daryti gal cia koks virusas, kur kreiptis

  • Atsakyti
   Altamedica

   Jei neturėjote kontakto su galimai sergančiu asmeniu ir nebuvote išvykęs į kitas šalis, tuomet reikėtų skambinti savo šeimos gydytojai ir konsultuotis. Jei galimai turėjote kontaktą su virusu – tuomet kreiptis 1808.

 3. Atsakyti
  Neringa

  Laba diena, ar vilkiku vairuotojai gryze i lietuva taip pat bus neisleidziami vezti krovinius is lietuvos, kol nesibaigs karantinas?

  • Atsakyti
   Altamedica

   Kiek teko girdėti sekant naujausią informaciją, vilkikų vairuotojams galioja išimtys, nes jie dirba savo darbą ir yra atsakingi už prekių judėjimą. Žinoma, tam reikalingi tikrinimai, dokumentų pildymai ir kt. Tiksliai į šį klausimą Jums atsakyti gali SAM el.p. koronavirusas@sam.lt, arba tel. +370 618 79984 ir +370 616 94562

 4. Atsakyti
  Gitana

  Mano vyras dirba krovinių pervežimo įmonėje ,vazineje į Vokietiją . Į miestus Vokietijoje jis nevažiuoja ir kontaktų su vietiniais neturi . Jokių požymių dėl užsikrėtimo nėra . Jam grįžus ar turim visa šeima izoliuotis ir neiti į darba

  • Atsakyti
   Altamedica

   Sudėtingas atvejis. Visada geriau nerizikuoti ir apsisaugoti izoliuojantis, nes negali žinoti ar nepasigaus viruso sustojęs pasipirkti ar degalinėje.
   Tiksliai į šį klausimą Jums atsakyti gali tik SAM (el.p. koronavirusas@sam.lt). Taip pat galite skambinti 1808 ir pasiteirauti, kaip elgtis šioje situacijoje.

 5. Atsakyti
  Lina

  Jei esu dirbantis asmuo (tenka važiuoti autobusu) ar galiu lauke bendrauti su kitais žmonėmis, vyresniais?

  • Atsakyti
   Altamedica

   Pagal SAM reikalavimus ir rekomendacijas, patariama vengti bet kokio kontakto su kitais žmonėmis, o jei tai neišvengiama – bent jau laikytis ne mažesnio kaip 2 m. atstumo ir nesiliesti. Vyresnius žmones reikėtų ypatingai saugoti, nes kiekvienas asmuo, net ir nesergantis, gali būti visruso nešiotojas.

 6. Atsakyti
  Irena

  Kiek laiko gali išsilaikyti korona virusas ant atvirų maisto produktų paviršiaus (pvz. parduotuvėje pirkti kopūstai, obuoliai, lašiniai, duona ir kt., kurie valgomi termiškai neapdirbti ir jau gali būti ten apkrėsti neatsakingų lankytojų)?

  • Atsakyti
   Altamedica

   Deja į šį klausimą mes atsakymo nežinome, nes neturime tikslios informacijos. Radome straipsnį, kuriame Kinijoje gyvenanti moteris dalinasi savo patirtimi: “Parsinešę maisto produktų iš supermarketo, jokiais būdais nedėkite jų iškart į šaldytuvą – mes taip pat juos plauname ar dezinfekuojame. Aišku, daržoves ir vaisius plauname su muilu po tekančiu vandeniu, tada nulupame. Daržoves stengiamės pirkti tas, kurios gali būti termiškai apdorojamos: pavyzdžiui, ne salotas, o kopūstus, kuriuos galima išvirti arba patroškinti. Jeigu perkame produktus pakuotėse, pavyzdžiui, pieną, pakuotę taip pat kruopščiai nuvalome, dezinfekuojame. Jeigu duona supakuota į maišelį, šį maišelį taip pat plauname.” – manome, atsarga gėdos nedaro, tad jei galime kažkaip apsisaugoti – taip ir padarykime.

 7. Atsakyti
  petras

  labas kodel nesigiduot savais vaistais specialiai nuo viroso per dvi denas pasveiksti

  • Atsakyti
   Altamedica

   Kol kas nėra žinių apie tai, ar gydymasis savais vaistais padeda pasveikti. Neaišku, ar tai duoda daugiau naudos, ar žalos.

 8. Atsakyti
  Aušra

  Jeigu grįžęs asmuo iš užsienio izoliuojasi namuose,tačiau gyvena ne vienas. Kitas žmogus yra dirbantis. Kaip elgtis tokiu atveju? Skambinau į visuomenės sveikatos centrą,sakė,kad kitas asmuo turi eiti į darbą. Vat ir diskutuojame,kaip elgtis tokioje situacijoje? Ar kartu gyvenantis asmuo irgi turi izoliuotis?

  • Atsakyti
   Altamedica

   Na, jeigu būtų visiška saviizoliacija to žmogaus, tuomet pritariame, kad kitas turėtų eiti į darbą. Tačiau visi suprantame, kad gyvenant po vienu stogu tikriausiai neįmanoma užsitverti siena ir nesinaudoti bendra virtuve ar higienos priemonėmis. Todėl, mūsų manymu, būtų saugiausia kitų atžvilgiu, jeigu abu asmenys liktų izoliuotis namie ir niekur neitų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *