Kas yra žmogaus papilomos virusas ir ką verta žinoti apie vakcinaciją?
Žmogaus papilomos virusas, dar žinomas kaip ŽPV, yra viena labiausiai paplitusių lytiškai plintančių infekcijų, kuria per gyvenimą nors kartą užsikrečia iki 80 % lytiškai aktyvių žmonių. Plačiau apie šios infekcijos sukeliamas ligas ir būdus, kaip jų išvengti pasakoja „Altamedica“ gydytoja akušerė ginekologė Diana Vasiljevaitė.
Žmogaus papilomos virusas: tipai ir sukeliamos ligos
Yra žinoma daugiau kaip 200 skirtingų ŽPV tipų, kurie skirstomi į mažos ir didelės rizikos tipus. Mažos rizikos tipai (dažniausiai 6 ir 11 tipai) nepaisant lyties sukelia 90 % lytinių organų karpų atvejų, taip pat gali sukelti gerybinę gerklų papilomatozę. Didelės rizikos tipai sukelia vėžinius pakitimus. Dažniausiai pažeidžiamas yra gimdos kaklelis (net 99 % atvejų susiję su ŽPV infekcija), tačiau ŽPV taip pat gali sukelti vulvos, išangės, varpos bei gerklų vėžį. 16 ir 18 ŽPV tipai sukelia apie 50 % gimdos kaklelio vėžio atvejų, 31, 33, 45, 52 ir 58 tipai – dar 20 % atvejų. Paprastai imuninė sistema susidoroja su virusu per 12 mėn. nuo užsikrėtimo. Tačiau jei imunitetas nusilpęs ir išlieka viruso persistavimas pažeistose ląstelėse, iš naujo užsikrečiama vis kitais viruso tipais, gali vystytis ikivėžiniai ir vėžiniai pakitimai, – teigia gydytoja.
Žmogaus papilomos virusas: kaip jo išvengti?
ŽPV vakcina gali apsaugoti iki 90 % gimdos kaklelio vėžio atvejų, taip pat sumažina riziką susirgti kitų lokalizacijų, kurios gali būti paveiktos ŽPV, onkoliginėmis ligomis. Vakcina gali būti dvivalentė (prieš 16 ir 18 tipus), keturvalentė (prieš 6, 11, 16 ir 18 tipus) ar devyvalentė (prieš 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58 tipus).
Nors ŽPV dažniausiai pažeidžia gimdos kaklelį, tačiau pagal pasaulines gaires rekomenduojama skiepyti tiek mergaites, tiek berniukus. Berniukus svarbu skiepyti siekiant sumažinti riziką susirgti išangės, varpos ar gerklų vėžiu, kurių atvejų skaičius pasaulyje auga. Vakcina svarbi tuo, kad vyrų tarpe nėra jokių prevencinių programų šių onkologinių ligų ikivėžiniams susirgimams nustatyti. Todėl tik taip galima užkirsti jiems kelią. Taip pat berniukų vakcinacija sumažina viruso paplitimą visuomenėje ir taip siekiama ilgainiui išnaikinti visas šio viruso sukeliamas ligas.
Atnaujinta skiepijimo schema: kada pradėti skiepytis?
Iki 2023 m. vasario mėn. 1d. mergaitės buvo skiepijamos dvivalente ŽPV vakcina. Nuo 2023 m. vasario 1 d. pradėta vakcinacija devynvalentė ŽPV vakcina ir pradėtas berniukų, gimusių 2011 m. vasario 2 d. ir vėliau skiepijimas. Skiepijimo schemą sudaro dvi nemokamos ŽPV vakcinos dozės, tarp pirmos ir antros ŽPV vakcinos dozių turi būti ne trumpesnis nei 6 mėnesių laikotarpis. Jeigu vaikas nebuvo pradėtas skiepyti 11 m., gali tai padaryti vėliau, iki jam sueis 18 m. Jeigu vaikas pradedamas skiepyti 15 m. ir vėliau, skiepijimo schemą sudaro 3 vakcinos dozės, iš kurių už trečiąją reikia susimokėti. Toms mergaitėms, kurioms skiepijimas buvo pradėtas dvivalente ŽPV vakcina, rekomenduojama baigti skiepijimo schemą ta pačia (dvivalente) vakcina. Neskiepytos mergaitės pradedamos skiepyti devynvalente ŽPV vakcina. Dėl vakcinavimo nuo ŽPV tėveliai su vaikais turi kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Nors įrodyta, kad ŽPV vakcina efektyviausia yra kada dar nebuvo kontakto su ŽPV virusu, skiepytis ŽPV vakcina rekomenduojama net iki 45 m. amžiaus. Tad buvusios ŽPV infekcijos (lytinių organų karpos, ikivėžiniai pakitimai, viruso persistavimas) nėra kontraindikacija vakcinacijai. „Altamedica“ gydytoja akušerė ginekologė primena, kad vakcinos efektyvumas gali būti mažesnis, kuomet jau buvęs kontaktas su ŽPV infekcija, ir ji nepadės išgydyti jau esamų pažeidimų. Tačiau padės neužsikrėsti kitais viruso tipais ir apsaugos nuo naujų infekcijos padarinių.
Ar skiepai nuo ŽPV yra saugūs?
Kaip pastebi gydytoja, ŽPV vakcina sukurta prieš beveik 20 metų ir per šį laiką mokslininkai nerado jokio ryšio tarp vakcinos ir nevaisingumo ar priešlaikinio kiaušidžių išsekimo. Vakcina yra saugi abiejų lyčių atstovams. Tyrimai rodo, kad po vakcinacijos susidaro ilgalaikis imunitetas, ir, bent iki šiol, duomenų, kad reikalinga revakcinacija, nėra. Papildomo ištyrimo (pvz., ŽPV tyrimo) prieš vakcinaciją nereikia.
ŽPV vakcina ir gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa
ŽPV vakcina apsaugo iki 90 % gimdos kaklelio vėžio atvejų. Tiesa, ji nepakeičia nemokamai vykdomos Gimdos kaklelio vėžio prevencinės programos, kuri skirta moterims nuo 25 iki 59 metų (imtinai). 25–34 m. (imtinai) moterims kartą per 3 metus atliekamas gimdos kaklelio citologinis tepinėlis. 35–59 m. (imtinai) moterims kartą per 5 metus atliekamas gimdos kaklelio aukštos rizikos žmogaus papilomos viruso tyrimas (AR ŽPV). Jei AR ŽVP tyrimas teigiamas, atliekamas gimdos kaklelio citologinio tepinėlio ištyrimas skystoje terpėje.