Kodėl kalbos raidai svarbi smulkioji motorika?

Smulkioji motorika – tai judesiai, kuriuos atliekant dalyvauja smulkieji kūno raumenys – pirštų, riešų, akių. Šiuos įgūdžius lavinti ypač svarbu, jei siekiame, kad vaiko kalbos raida būtų sklandi.

Viskas paprasčiau nei atrodo. Smegenyse esančios zonos, atsakingos už kalbą ir rankų bei pirštų judesius, yra viena šalia kitos. Taigi užsiimdami smulkiąją motorika ir jos lavinimu, taip pat skatiname vystytis ir kalbinius įgūdžius.

Kalbos įgūdžių lavinimas gali prasidėti jau nuo kūdikystės. Mažiausiems pakanka delnų ir pirštukų masažo, vėliau seka žaislų ar kitų daiktų griebimas, čiupinėjimas ir suspaudimas. Paūgėjusiems vaikams atsiranda daugybė užduočių ir žaidimų, į kuriuos įtraukiama smulkioji motorika. Naudinga pradėti nuo lytėjimo ir susipažinti su skirtingomis medžiagų faktūromis – šiurkštūs šalikai, šilko skarelės, byrantis smėlis, vėjo ir vandens nugludinti akmenukai, švelniai badantys spygliukai. Visa tai nesunkiai galima rasti mus supančioje aplinkoje – svarbu nepamiršti kūrybiškumo.

Užduotims ir žaidimams tinka ir sagos, įvairūs makaronai ar kruopos – juos galima dėlioti, rūšiuoti ar skaičiuoti. Verta naudoti plasteliną, modeliną, mokytis pažinti spalvas, brėžti linijas, jungti taškus ar verti karoliukus. O parduotuvėse galima rasti gausų priemonių, tinkamų smulkiosios motorikos lavinimui pasirinkimą – kaladėles, dėliones, įvairių konstruktorių ir specialių ergoterapinių žaislų.

Raidos sutrikimas – nėra liga. Tai būklė, kurią stabilizavus galima gyventi įprastą gyvenimą. Dirbant su specialistais bei aktyviai įsitraukiant tėvams – galima pasiekti gerų rezultatų. Svarbu nepamiršti, kad vaikai mokosi mėgdžiodami ir žaisdami, todėl reikia kurti palankią aplinką, kurioje lengva įsitraukti ir siekti gerų rezultatų.

                                                                    Straipsnį parengė gydytoja ergoterapeutė Ernesta Stelnionytė Gumbrienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *