Kodėl reikia sunerimti, jei svaigsta galva ar skauda širdies plote?

Pokalbių ciklas su medicinos mokslų daktare gydytoja kardiologe Lina Bardauskiene

Kokios dažniausiai pasitaikančios širdies ir kraujagyslių ligos?

Lietuvoje žmonės dažniausiai serga ateroskleroze, kuri pasireiškia išemine širdies liga, smegenų ir periferinių arterijų kraujotakos sutrikimais. Aterosklerozė yra arterijų sienelės pažeidimas, dėl kurio ant sienelės susidaro plokštelės, siaurinančios spindį. Ši liga apima visas kūno arterijas. Kai ji pasireiškia skausmais krūtinėje,  vadiname Išemine širdies liga. Kai pasireiškia galvos svaigimais ir skausmas – smegenų išemija, kai skausmais blauzdose ėjimo metu – kojų arterijų išemija. Kraujagysles taip pat pažeidžia tokios ligos, kaip arterinė hipertenzija ir dislipidemija. Arterinė hipertenzija tai kraujo spaudimo pakilimas, kuris sukelia ilgalaikį arterijų spazmą (susitraukimą), todėl organai negauna pakankamai kraujo. Dislipidemija – tai cholesterolio apykaitos sutrikimas, kuomet ant pažeistų arterijų sienelių susidaro cholesterolio sankaupos, siaurinančios spindį.  Dėl aukščiau paminėtų veiksnių gali išsivystyti ir kitos ligos: smegenų insultas, protarpinis šlubumas, inkstų, blužnies, žarnų ir kitų organų infarktai….

Kokie pirmieji širdies ir kraujagyslių ligų simptomai?

Kalbant apie širdies ligas, jos gali pasireikšti skausmu krūtinėje, dusuliu, ritmo sutrikimais, sąmonės netekimais. Skausmas krūtinėje būna spaudžiančio, maudžiančio, duriančio, plėšiančio pobūdžio. Dusulys pirma atsiranda fizinio krūvio metu, vėliau gali pasireikšti ir ramybėje. Ritmo sutrikimus žmonės jaučia kaip perplakimus, greitą, neritmišką širdies plakimą (pastebi matuodami kraujo spaudimą aparatais). Išeminė širdies liga turi tris išraiškasstabili krūtinės angina (kuomet skausmai krūtinėje, dusulys, ritmo sutrikimai vargina tam tikro krūvio ar streso metu), nestabili krūtinės angina (kuomet naujai atsiranda skausmai krūtinėje ar padažnėja ir sustiprėja anksčiau buvę pojūčiai), miokardo infarktas (staiga atsiradęs stiprus plėšiančio spaudžiančio pobūdžio skausmas krūtinėje, trunkantis daugiau nei 20 min, plintantis į kairę ranką, apatinį žandikaulį, visą krūtinę, lydimas silpnumo, mirties baimės, sąmonės netekimo).

Pakaušio srities galvos skausmas, maudimas širdies plote būdingas esant padidėjusiam arteriniam spaudimui.

Galvos svaigimai ir sąmonės netekimai gali būti tiek dėl širdies ligų, tiek dėl smegenų kraujotakos sutrikimų. Širdies ligoms būdingas ritmo ir laidumo sutrikimas – greitas neritmiškas plakimas. Gali būti kitas variantas – retas pulsas, besikaitaliojantis su greitu (būdingas vyresnio amžiaus žmonėms). Smegenų kraujotakos sutrikimų simptomai gali būti galvos skausmai, silpnumas, svaigimas, sąmonės netekimas, vienos kūno pusės rankos ir kojos jėgos nusilpimas, kalbos sutrikimas, vienos pusės veido raumenų nusilpimas.

Periferinių arterijų ligos pasireiškia blauzdos raumenų skausmais ėjimo metu, kojų odos spalvos pokyčiais.

Kitų organų išemija pasireiškia skausmais to organo srityje. Vyresnio amžiaus žmonėms dažnai būna žarnų išemija, kuri pasireiškia pilvo skausmais, viduriavimu, pilvo pūtimu. Išemija yra gyvybei grėsminga patologija, todėl teisingas jos nustatymas yra labai svarbus.

Ar taikomos prevencinės programos siekiant sumažinti asmenų, sergančių širdies ir kraujagyslių ligomis mąstą?

Lietuvoje yra vykdoma širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa, skirta vyrams nuo 40 iki 55 metų amžiaus, moterims nuo 50 iki 65 metų amžiaus. Šeimos gydytojai kartą per 1 metus įvertina rizikos veiksnius ir sudaro prevencijos planą. Jei yra indikacijos, tuomet atliekamas išsamus įvertinimas (ištiriant kaklo arterijas, atliekant echoskopiją, nustatant arterijų standumą ir t.t.).

P.S. Altamedica Lašo ir Šiaurės klinikose gydytojos kardiologės sėkmingai vykdo prevencines širdies ir kraujagyslių ligų programas. Jums pirmiausia reiktų kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris, įvertinęs Jūsų sveikatos būklę, atlikęs reikiamus tyrimus ir matydamas indikacijas, paskirs siuntimą konsultacijai pas gydytoją kardiologą.

Laukite tęsinio…

 

 

3 komentarai
 1. Atsakyti
  Aidas

  Man jau apie dvi savaites skauda galva ir sirdi galvos skausmas buna kiekviena ir visa diena bet skausmai nera siaubingi taciau sirdies skausmai prasideda labai stipriai dauzytis sirdis ir pradeda skaudet buna apie 10min 4kartus per diena.Dar pastebejau krauja ismatose.

 2. Atsakyti
  Altamedica

  Laba diena, Aidai,
  Nuoširdžiai Jums patariame nekentėti skausmų, o kuo greičiau kreiptis į gydytoją kardiologą. Gydytojas Jus apžiūrės ir paskirs reikiamą gydymą. Norint registruotis pas med. m. dr. L. Bardauskienę, skambinkite tel.: 8 37 330 302 arba 8 612 39890 (Lašo klinika).

 3. Atsakyti
  JUSTAS

  Laba diena, esu jaunas (25 m.) Ir kartais jauciu nedideli skausma prie sirdies, ir svaigsta galva, kartais stipriau, kartais silpniau, per diena 2 kart uzeina tokie neaiskus dalykai, o ypač išgėrus kavos, ar reiktu sunerimti ?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *