Kojų venų varikozė – ne tik estetinė problema: kodėl svarbu nedelsti?

Kojų venų varikozė Altamedica

Kojų venų varikozė – ne tik estetinė problema: kodėl svarbu nedelsti?

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, kojų venų varikozė diagnozuojama net 30–40 % pasaulio gyventojų, dar tiksliau – maždaug šešioms moterims ir trims vyrams iš dešimtiems. Dažniausiai ši liga pasireiškia dėl paviršinių arba giliųjų venų vožtuvų nesandarumo. Sutrikus vožtuvų veiklai, venose didėja spaudimas, dėl kurio tik dar labiau pažeidžiami vožtuvai. Tuomet venose susidaro kraujo sąstovis, o sandarumą praranda prieš tai nepažeisti vožtuvai. Sutrikus vožtuvų veiklai ir kraujo tekėjimui, venos ilgėja, plečiasi ir susidaro poodinių mazgų. Kojų venų varikozė sukelia ne tik estetinį diskomfortą, bet ir rimtų sveikatos problemų, todėl svarbu žinoti, kas lemia šią lėtinę ligą, kaip ją atpažinti, kada kreiptis į gydytoją kraujagyslių chirurgą ir kodėl nevalia delsti.

Kojų venų varikozė, genetika ir sėdimas darbas: kuo tai susiję?

Daugiau nei 80 % pacientų kojų venų varikoze suserga dėl genetikos. Jeigu vienas iš tėvų sirgo šia liga, rizika, kad sirgsite ir jūs – 50 %. Jei sirgo abu tėvai, ši rizika padidėja net iki 80 %.

Esant papildomiems rizikos veiksniams – aukštas ūgis, per mažas fizinis aktyvumas, antsvoris, sėdimas ar stovimas darbas – ši liga gali pasireikšti gerokai anksčiau.

Moterims įtakos taip pat gali turėti nėštumas. Jis apsunkina veninę kraujotaką kojose. Todėl jei yra polinkis šiai ligai, nėštumas ją tik paskatina, ypač jei moteris yra gimdžiusi ne kartą, pvz., dukart gimdžiusios moterys dvigubai dažniau suserga kojų venų varikoze.

Kojų venų varikozė: kada sunerimti?

Kojų nuovargis, sunkumas, patinimas, mėšlungis ar skausmas po ilgos darbo dienos – pirmieji venų varikozės simptomai, į kuriuos dažnas net nekreipia dėmesio. Nors reikėtų, nes net ir jaučiant šiuos, atrodytų, niekuo nepavojingus simptomus, pats metas vizitui pas gydytoją kraujagyslių chirurgą.

Tačiau realybė visai kitokia. Net ir antroji ligos stadija bei jos simptomai – išryškėjęs paviršinių kraujagyslių tinklas – pacientų lieka nepastebėti.

Dažniausiai į gydytoją kraujagyslių chirurgą pacientai kreipiasi, kai venų varikozė pasiekia trečią stadiją –  po oda ima matytis venos, mazgeliai ar maišelius primenantys dariniai. Tai rodo, kad sutriko veninė kraujotaka – kraujas į širdį grįžta lėčiau ar ima tekėti atgal, o dėl to formuojasi kraujo sąstovis. Pasiekus šią ligos stadiją – išryškėjus venoms ar mazgeliams, išvengti kojų venų varikozės paūmėjimų daug sunkiau.

Kojų venų varikozė: kodėl nevalia laukti?

Negydant kojų venų varikozės, net apie 20 % pacientų liga tampa ne tik estetine problema: atsiranda odos pokyčių, ima kauptis skysčiai, gali atsiverti opos, gresia kraujagyslių sienelių uždegimas ar net giliųjų venų trombozė. Todėl pastebėjus jau pirmuosius simptomus, geriau nedelsti – kreiptis į gydytoją kraujagyslių chirurgą ir atlikti greitą bei neskausmingą kojų echoskopiją. Kadangi venų ligoms būdingas paveldimumas, turintiems giminių, sirgusių šia liga, reikėtų pasitikrinti profilaktiškai.

Dažniausiai venų varikozė gydoma kompleksiškai – tarpusavyje derinant įvairius metodus – kompresinę terapiją ir medikamentinį gydymą, taip pat chirurgines intervencijas.

GYDYTOJAS KRAUJAGYSLIŲ CHIRURGAS

Adomas-Aladaitis-kraujagysliu-chirurgas-Altamedica-Laso-seimos-klinika

Adomas Aladaitis

Gyd. kraujagyslių chirurgas

PLAČIAU APIE PASLAUGĄ: