Krūties vėžys: simptomai, diagnostika, prevencija

Krūties vėžys – tai dažniausia onkologinė moterų liga Lietuvoje ir daugelyje išsivysčiusių pasaulio šalių. Kasmet Lietuvoje nustatoma apie 1500 naujų krūties vėžio atvejų, o sergamumas krūties vėžiu nuolat didėja tiek Lietuvoje tiek visame pasaulyje.

Simptomai ir diagnostika. Ką turėtų žinoti kiekviena moteris?

Dažniausi krūties vežio simptomai: krūtų skausmas, krūtų pabrinkimas, krūtų atrofija, krūties sustandėjimas, sukietėjimas, krūties jautrumas, padidėję sritiniai limfmazgiai.

Krūties vėžio atsiradimui didelę reikšmę turi paveldimumas ir genetika. Įtaką šios ligos atsiradimui gali turėti ir anksti prasidėjusios mėnesinės, vėlyva menopauzė, vėlyvas pirmasis gimdymas, nutraukti nėštumai, kai kurių gerybinių navikų susidarymas krūtyse. Netinkamas gyvenimo būdas ar mityba taip pat vaidina svarbų vaidmenį, todėl rekomenduojama į racioną įtraukti kuo daugiau daržovių, vartoti mažiau riebalų, nerūkyti, saikingai vartoti alkoholį, vengti antsvorio, nes jis taip pat turi įtakos menopauzės laikotarpiu besivystančiam krūties vėžiui.

Krūties vėžio prevencija. Profilaktika reikalinga tik vyresniame amžiuje?

Pagrindinė rekomendacija moterims – savityra. Kiekviena moteris, nuo 20metų, praėjus 2-3 dienom po mėnesinių, turėtų prieš veidrodį apžiūrėti savo krūtis: apsičiuopiant įvertinti ar nėra darinukų, sustandėjimų, išskyrų iš spenelių, odos įdubimų, deformacijų. Pastebėjus ką nors įtartino – iš karto kreiptis į šeimos gydytoją.

Vyresnėms nei 40 metų moterims rekomenduojama kas 1 – 2 metai atlikti mamogramas – krūtų rentgenologinius ištyrimus. Nemažai informacijos suteikia ir krūtų echoskopija – ištyrimas ultragarsu. Jeigu šeimoje yra krūties vėžio atvejų, krūties tyrimas mamografu profilaktiškai turi būti atliekamas nuo 35 metų amžiaus.

Krūties vėžio žymuo (Ca 15-3) – pagrindinis krūties vėžio laboratorinis testas. Diagnostinė vertė padidėja matuojant kartu su karcinoembrioniniu antigenu (CEA).  Esant rodiklių padidėjimui būtina mamografija ar krūtų echoskopija. Šiuos  tyrimus iš kraujo galima atlikti ir mūsų laboratorijoje.

Krūties vėžio prevencinė programa

Lietuvoje atliekama krūties vėžio ir ikivėžinių susirgimų profilaktikos programa moterims nuo 50 m. iki 69 m. amžiaus imtinai, vieną kartą per dvejus metus. Dėl dalyvavimo programoje moterys turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją. Šioje programoje dalyvaujančioms moterims paslauga teikiama nemokamai.

Patikros metu atliekamos krūtų rentgenologinis tyrimas – mamograma. Tyrimo tikslas nustatyti pakitimus krūtyje.

Straipsnį parengė: Altamedica klinikų tinklo šeimos gydytoja Raminta Indrašiūtė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *