Kūdikio pojūčiai pirmaisiais gyvenimo metais: kaip namuose juos lavinti?

Sensoriniai pojūčiai Altamedica

Kūdikio pojūčiai pirmaisiais gyvenimo metais: kaip namuose juos lavinti?

Pirmieji gyvenimo metai mažyliams kupini naujovių ir svarbių įvairiapusių pamokų. Pojūčiai lemia kūdikio vystymąsi, kuris ypač susijęs su pirmaisiais metais įgyta sensorine ir motorine patirtimi. Tad ką namuose veikti su mažyliu iki pirmojo gimtadienio, kad sustiprintumėte jo pojūčius?

Regos sensorinė sistema

Iki vienerių metų vaiko rega stipriai keičiasi. Pirmosiomis savaitėmis mažyliai dar negeba sufokusuoti regos. Laikui bėgant kūdikis pradeda ryškiau matyti objektus, akimis sekti judančius žmones ir daiktus. Pirmiausiai jo matomos spalvos yra juoda ir balta. Kiek vėliau mažylis pradeda matyti raudoną, oranžinę ir geltoną spalvas, kontrastą tarp šviesos ir tamsos, skiria spalvas ir atspalvius, daiktų formą ir dydį, jų kiekį ir vietą erdvėje.

Norint lavinti regos pojūčius, svarbu įtraukti įvairių stimulų: įvairių šviečiančių žaislų, žibintuvėlių, juoda-balta korteles, žaisti šešėlių teatrą. Galima duoti vaikui žvelgti pro įvairių spalvų ir vitražų stikliukus. Taip pat reikia nepamiršti ir žaidimų su skirtingomis formomis, kaladėlių ir bokštų statymų bei paslėptų daiktų ieškojimo.

Pravartu pasigaminti ir sensorinius buteliukus – juos galite lengvai pasidaryti iš to, ką turite namuose (kruopų, karoliukų, blizgučių). Tereikės turimas priemones supilti į nedidelės talpos indelius, pripilti vandens ir stipriai užsukti. Žaidžiant su jais lavėja ne tik mažylių regos pojūčiai, bet ir gerėja dėmesio koncentracija.

Skonio sensorinė sistema

Atlikti tyrimai rodo, kad naujagimiai geriausiai geba skirti įvairius saldžius skonius, o pats skaniausias – mamos pienas. Kiti skoniai į vaikučio racioną įtraukiami kiek vėliau. Pirmųjų metų pažintyje su pasauliu efektyviai naudojama burna ir iki pusės metų esantis čiulpimo refleksas. Todėl svarbu visuomet turėti įvairių kramtukų ar kitų žaislų, kuriais kūdikis galės pasimasažuoti dantenas. Nebijokite vaikui duoti paragauti kuo daugiau skirtingomis tekstūromis pasižyminčių kramtukų ar kitų žaislų, kuriuos jis galės saugiai kramtyti, nes tai yra yra svarbus žingsnis link skonio pojūčių lavinimo.

Uoslės sensorinė sistema

Su kiekvienu įkvėpimu mažyliai mokosi pažinti pasaulį per uoslę. Gimus kūdikiui namuose dažnai vengiama aštrių ir dirginančių kvapų. Artimiausias jam pažįstamas kvapas yra mamos ir jos pieno, tad laikui bėgant svarbu padėti vaikui susipažinti su aplinka įtraukiant nestiprius kvapus.

Vienas iš būdų, kaip galime padėti kūdikiui pažinti aplinką, yra natūralūs vaisiai, žolelės ir daržovės. Pirmuosius mėnesius patariama naudoti švelnius ir natūralius kvapus, tokius kaip ramunėlės, čiobreliai, levandos, pušys, o kiek paaugus, galima įtraukti citrusinius vaisius ir arbatmedį. Uoslės pojūčių lavinimui tereikės tuščių buteliukų ir pasirinkto kvapo šaltinio. Sudėkite žoleles, vaisius ar daržoves į skirtingus buteliukus, pradurkite juose skylutes ir leiskite vaikui juos liesti bei užuosti skirtingus aromatus.

Klausos pojūčiai

Nuo pat pirmųjų dienų vaikas geriausiai žino mamos ir tėčio balsą, nes juos girdėjo dar būdamas įsčiose. Klausos pojūčius lavinti padeda dar pilve esančiam mažyliui dainuojamos dainos. Nuo pat pirmųjų dienų vaikams rekomenduojama dainuoti lopšines, dainas ir ritmingai šokti kartu su vaikučiu.

Kiek ūgtelėjus į pagalbą, lavinant klausą, galima įtraukti grojančius žaislus ir muzikos kūrimą barškučiais, varpeliais ar kitais pasirinktais instrumentais. Žinoma, juos galite pasidaryti ir patys (į nedidelius indelius pripilti kruopų, lazdelėmis groti per tuščius metalinius indus ir pan.) Klasikinės muzikos ir gamtos garsų klausymasis gali padėti vaikučiui ne tik nurimti, bet ir geriau koncentruoti dėmesį.

Lytėjimo pojūčiai – labiausiai išsivystę

Tai galimybė pažinti pasaulį per odą. Atlikti tyrimai rodo, kad nuo pat gimimo lytėjimo sistema, iš visų aukščiau išvardintų sistemų, yra labiausiai išsivysčiusi. Pagrindinis lytėjimo pojūčių stimuliatorius nuo pat pirmųjų akimirkų yra kūdikio sūpavimas, mylavimas ir glostymas. Noras liesti ir tyrinėti padeda pažinti pasaulį. Paskatinti tai daryti galima leidžiant liesti skirtingas tekstūras ir temperatūras (nuo švelnaus prie šiurkštaus, nuo šilto prie šalto), žaisti su maisto produktais (kruopų lietimas, pilstymas, barstymas), piešti rankomis.

Smagia veikla gali tapti sensorinės dėžės gamyba. Į dėžę įdėjus įvairių tekstūrų medžiagų, kankorėžių, vatos ir kitų įvairių tekstūrų, kurias galitma rasti namuose ar lauke, ir paskatinus mažylį kišti ranką į vidų, patikrinant ten esantį turinį. Jei vaikas to daryti nenori, galima kartu teatrališkai traukti dėžės turinį ir tyrinėti turimus daiktus.

Taip pat galima pasigaminti sensorinį lanką. Jam reikės lengvo gimnastikos lanko ir įvairių žaislų bei medžiagų. Tereikės sukabinti turimą turinį ratu ir į lanko vidurį įkelti mažylį. Ši veikla bus ne tik smagi bei naudinga lytėjimui, bet ir skatins mažylį suktis aplink savo ašį. Tiesa, dažnai pamirštama, kad prisilietimų reikia ne tik rankoms, bet ir visam kūnui, todėl rekomenduojami masažai pėdų stimuliacijai.

Straipsnį parengė „Altamedica“ Vaikų reabilitacijos klinikos ergoterapeutė Eglė Jurevičiūtė.

ERGOTERAPEUTĖ

Eglė Jurevičiūtė-ergoterapeute-Altamedica vaikų reabilitacijos klinika

Eglė Jurevičiūtė

Ergoterapeutė

PLAČIAU APIE PASLAUGAS: