Kūdikių taisyklingos raidos svarba

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) siekdama įgyvendinti tikslą – „kiekvienam vaikui turi būti suteikta galimybė gyventi sveiką ir pilnavertišką gyvenimą, bei tapti sveikos ir laimingos visuomenės dalimi“ , priėmė Europoje galiojantį nutarimą „Investicijos į vaikus:  vaikų ir paauglių sveikatos strategijos Europoje 2015 – 2020“. Šio projekto tikslas – atkreipti dėmesį į vaiką, jo vystymosi raidą, bei ankstyvą vaiko ar jo raidos sutrikimų identifikavimą. To paties chronologinio amžiaus vaikų vystymasis gali būti skirtingas, todėl svarbu lyginti kūdikio chronologinį amžių su kūdikio motorinės raidos amžiumi (Vitkienė, 2003).

Viena pagrindinių kūdikio fizinio ir psichinio vystymosi sąlygų – įvairiapusis aktyvių judesių lavėjimas, nes judesiai turi įtakos centrinės nervų sistemos funkcijų vystymuisi. Kiekvieno kūdikio vystymasis yra labai individualus, tačiau pagrindinis judesių tobulinimo principas išlieka – nuo primityvaus judesio link sudėtingesnio judesio atlikimo. Judesių atlikimo modeliai formuojasi nuolat, nepakankamai stimuliuojami judesių modeliai smegenyse atrofuojasi, o dažnai naudojami bei stimuliuojami stiprėja.

Judėjimas labai svarbus vaikui nuo pat gimimo, todėl jų tobulinimas ir tinkamas psichomotorinės raidos vystymas yra neatsiejamas nuo kūdikio pilnavertiško gyvenimo.  Norint padėti kūdikiui tobulėti, išvengti raidos sutrikimų ar juos koreguoti turi būti taikoma ankstyvoji kineziterapija. Pirmieji 24 gyvenimo mėnesiai tai yra tas laikotarpis kuomet nežymūs neuromotoriniai ir psichomotoriniai sutrikimų požymiai gali visiškai išnykti dėl tinkamos korekcijos taikymo. Ankstyvosios kineziterapijos programos taikymas turi teigiamą poveikį motorines raidos atsilikimui mažinti. Ilgalaikės reabilitacijos procedūros užtikrina motorinės raidos vystymąsi pagal chronologinį. Ankstyvajame kūdikio gyvenimo periode, kineziterapijos procedūros padeda išlaikyti kūdikio motorikos vystymosi dėsningumus.

Vienas svarbus taikomos pasyvios kineziterapijos intervencijos komponentas — masažas. Svarbu akcentuoti, jog masažas efektyvus ir poveikis ilgiausiai išlieka jei intervencijos programa taikoma pirmaisiais gyvenimo mėnesiais. Minimalus kineziterapijos  intervencijos programos laikas 4 sav., tik po šio periodo gali būti stebimi pirmieji rezultatai. Kūdikiams, kuriems ankstyvajame amžiuje buvo taikomos masažo procedūros motorinės raidos vystymosi balai yra aukštesni nei tų kūdikių, kuriems nebuvo taikoma. Masažas teigiamai veikia kūdikio funkcijų vystymąsi bei nesukelia neigiamų pasekmių. Kiekviena kineziterapijos programa yra sudaroma individualiai pagal kiekvieno vaiko poreikius bei sutrikimus. Kineziterapijos programos sudaryme turėtų dalyvauti ir tėvai išsakydami savo lūkesčius bei poreikius. Kineziterapijos programa turi užtikrinti vaiko savarankišką judėjimą bei koreguoti sutrikusią kūdikio motorinę raidą (Kriščiūnas, 2014).

Labai svarbu nuo pat pirmųjų gimimo dienų stebėti vaiką, nes ankstyvas vaiko raidos sutrikimų pastebėjimas tai kelias į geresnį motorinės raidos vystymąsi. Vos pastebėjus kūdikystėje pirmuosius vystymosi raidos sutrikimus būtina kreiptis į pediatrą arba kvalifikuotą kūdikių ir vaikų kineziterapeutą.

Altamedica klinikoje dirbantys specialistai visuomet yra pasirengę Jums padėti. Pirminės konsultacijos metu vaikų kineziterapeutė įvertinama kūdikio refleksus, laikyseną, gulėjimo padėtis, raumenų tonusą, raidą. Išanalizuojama kūdikio anamnezė, išklausomi tėvų lūkesčiai ir parenkamas gydymas bei paslaugų kompleksas ne tik kūdikiui, bet ir jo šeimai.

Jei turite Jums rūpimų klausimų ar norite pasikonsultuoti dėl savo vaikučio vystymosi raidos kviečiame registruotis NEMOKAMAI konsultacijai pas kūdikių ir vaikų kineziterapeutę Agnę Uldinskę.

Registruokitės pas kineziterapeutę Altamedica Reabilitacijos klinikoje tel. 8 649 30256 arba Altamedica Lašo klinikoje tel.  8 37 330302 arba 8 612 39890

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *