Vaiko kambarys. Žaismingas ir funkcionalus.

Konsultuoja Altamedica Reabilitacijos klinikos ergoterapeutė AURELIJA ŠILEIKYTĖ.

Norite, kad Jūsų vaikas lengviau sutelktų dėmesį ruošdamas pamokas? Kad greitai nepavargtų? Kad išsaugotų taisyklingą laikyseną ir sveikas akis? Pasidomėkite, kaip tinkamai įrengti mokyklinuko kambarį.

Vaiko kambario baldai pirmiausia turi būti ergonomiški, funkcionalūs ir patogūs. Ergonomiški yra tokie, kurie maksimaliai užtikrina gerą savijautą sėdint, dirbant, miegant ir tausoja sveikatą. Dėl netinkamai įrengtos darbo zonos (stalo, kėdės, apšvietimo) vaikas gali imti kūprintis (formuojasi netaisyklinga laikysena) arba prasčiau matyti (silpsta regėjimas). Tad mažojo gyvenamosios erdvės kūrimas – labai atsakingas darbas.


INTERJERO ABC

Svarbu pagal vaiko temperamentą parinkti kambario spalvas. Jeigu atžala hiperaktyvi, rinkitės tonus, kurie ramina: žalsvą, gelsvą, melsvą. Lėtesniam vaikui labiau tiks tonizuojančios, aktyvumą skatinančios spalvos (raudona, geltona, oranžinė) ar jų deriniai.

Mokyklinuko kambaryje turi būti ergonomiška lova, rašomasis stalas, kėdė, tinkamas apšvietimas, spinta ar komoda drabužiams susidėti, taip pat lentynos ar spalvotos dėžės, skirtos žaislams, knygoms ir kitiems asmeniniams daiktams laikyti.

Baldai, ypač spinta ir lentynos, turi atitikti vaiko ūgį tam, kad jis galėtų pasiekti pasiimti ar padėti daiktus, drabužius. Kasdien naudojami mokykliniai reikmenys, knygos ir kiti daiktai turėtų rasti vietą artimiausiose ir lengviausiai pasiekiamose lentynose, rečiau naudojami gali būti įkurdinti ir aukščiau. Be to, lentynose, esančiose aukščiau, reikėtų laikyti lengvesnius daiktus, kad juos netyčia numetus jie nesužeistų vaiko, o apatinėse – sunkesnius.

Kiekviena skirtinga kambario zona turi būti įrengta taip, kad atliktų savo funkciją: miegamoji, poilsio – kad padėtų atsipalaiduoti, žaidimų – kad skatintų vaiko kūrybingumą, darbo – kad padėtų susikaupti ir neblaškytų dėmesio.

KOKĮ STALĄ PIRKTI

Vienareikšmiškai geriausias variantas – ergonomiškas, t. y. reguliuojamo aukščio, transformuojamas stalas. Nupirkę vaikui tokį stalą sutaupysite, nes mažajam augant galėsite stalo aukštį koreguoti pagal jo ūgį, nereikės pirkti naujo. Be to, kai vaikui pabos sėdėti ruošiant pamokas ar atliekant kitus darbelius, tokį stalą bus galima pakelti, kad mokyklinukas galėtų dirbti prie jo atsistojęs.

Svarbu atkreipti dėmesį ir į stalo aukštį: vaikui sėdint stalo aukštis turi būti toks, kad, ant stalo padėjus dilbį, ranka per alkūnę susilenktų 90 laipsnių kampu.

DARBO KĖDĖ

Susiruošę ją pirkti, kartu veskitės ir vaiką – tuomet parduotuvės konsultantas galės individualiai pritaikyti pagal vaiko ūgį ir sėdėjimo įpročius idealiausiai tinkantį variantą. Kaip patikrinti, ar kėdė tinkama? Labai paprastai: vaikui atsisėdus ant kėdės, jo kojos per klubo ir kelio sąnarius turi būti sulenktos 90 laipsnių kampu, o visa pėda privalo remtis į grindis.

Geriausias variantas – reguliuojamo aukščio, 5 laipsnius į priekį pasvirusi kėdė. Be to, verčiau ieškoti tokios, kuri be porankių, – tuomet vaikas įpras taisyklingai laikyti rankas ant stalo. Pirmokėliui nerekomenduojama kėdė su ratukais. Jeigu kėdė kaip tik tokia, derėtų ją užfiksuoti fiksatoriais, kad mažasis nesimuistytų, nevažinėtų ruošdamas pamokas ir įprastų sėdėti taisyklingai. Žiūrėkite, kad kėdės atlošo forma tarsi atkartotų stuburo padėtį, per juosmeninę dalį būtų šiek tiek išlinkusi, kampas – apie 107 laipsnius. Vaikas turėtų sėdėti prisispaudęs prie kėdės atlošo taip, kad ties tuo išlinkimu neliktų tuščio tarpo, – taip išvengiama juosmens įtampos ir skausmų. Ne mažiau svarbu ir kėdės atlošo aukštis – kėdės pabaiga turėtų būti toje vietoje, kurioje prasideda vaiko kaklas.

APŠVIETIMAS

Ryškiausiai derėtų apšviesti darbo zoną. Tam prireiks toršero ar stalinės lempos, kad apšvietimą būtų galima reguliuoti ir nukreipti ten, kur jo labiausiai reikia. Pagrindinis šviesos srautas turėtų kristi iš kairės pusės, jei vaikas dešiniarankis, iš dešinės, jei kairiarankis. Darbo zonoje geriausiai rinktis dienos šviesai artimą apšvietimą – toks mažiausiai vargina akis.

Miegamojo zonos apšvietimas turėtų būti neintensyvus, išsklaidytas – ryškus trukdytų vaikui atsipalaiduoti, užmigti. Tokiai šviesai sukurti puikiai pasitarnaus sieninė lemputė.

Atkreipkite dėmesį į tai, kad mokyklinukui ruošiant pamokas atstumas nuo kompiuterio ekrano iki vaiko akių būtų ne mažesnis kaip 40 cm (idealiausias – 70 cm), nuo akių iki klaviatūros – apie 30–40 cm. Skaitant ir rašant atstumas nuo akių iki knygos (sąsiuvinio) turi būti 35–40 cm.


Tekstas L. Grinkevičienės, nuotrauka © Shutterstock
Straipsnis iš žurnalo „JI“

___________________________________________________________________________________________

Altamedica Reabilitacijos klinika
Šiaurės pr. 8A, Kaunas
REGISTRACIJA: 8 649 30256
REGISTRACIJA: www.e-pacientas.lt

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *