Nugaros skausmas: kaip su juo kovoti?

Nugaros skausmas – tai beveik kiekvienam žmogui aktuali tema. Labai daug žmonių visą dieną praleidžia dirbdami sėdimą darbą, o ir tas sėdėjimas dažniausiai nėra ergonomiškai tinkamai pritaikytas: sėdima palinkus, pakrypus į kažkurį šoną ar susidėjus koją ant kojos. Visi šie veiksniai dažnai tampa nugaros skausmo priežastimi. O kur dar įvairios traumos keliant sunkius daiktus ar po nelaimingo įvykio. Žinoma, nugaros skausmo priežastys ne visuomet vien tik dėl netaisyklingos laikysenos, sunkaus kėlimo ar traumos. Nugarą skaudėti gali ir dėl vidaus organų negalavimų, nervų užspaudimo ar traumų. Būtent dėl nugaros skausmo pacientai dažniausiai kreipiasi į šeimos gydytoją, todėl norime trumpai aptarti, kaip nugaros skausmą reikėtų gydyti ir, dar svarbiau, kaip gi jo išvengti.

Dažniausiai pasitaikanti nugaros skausmo priežastis – nugaros ir pilvo raumenų bei raiščių pakitimai. Šie  pakitimai atsiranda dėl ilgai trunkančios pastovios apkrovos. Tai gali būti ilgas sėdėjimas, stovėjimas, netaisyklingas fizinių pratimų atlikimas ar buvusi trauma.  Šiais laikais dažniausia nugaros skausmo atsiradimo priežastis yra ilgas sėdėjimas. Per ilgas sėdėjimas keičia mūsų laikyseną, raumenyne atsiranda disbalansas (vieni raumenys silpsta, kiti raumenys yra pertempiami), dėl ko palaipsniui gali išsivystyti skausmai. Todėl vienas iš pagrindinių būtų kovoti prieš sėdėjimą ar pasyvumą yra fizinis aktyvumas.

Kur kas rečiau nugaros skausmą sukelia tarpslankstelinių diskų išvaržos, suspaudžiančios nervines šakneles, slankstelių lūžiai, infekcijos, augliai ir kt. priežastys. Todėl, jei nugaros skausmą lydi karščiavimas, svorio kritimas, kojų tirpimas, kojų jėgos susilpnėjimas, šlapinimosi ar tuštinimosi sutrikimai; jei nugaros skausmas atsirado po traumos ar sergančiam osteoporoze ar vartojančiam gliukokortikoidus žmogui, šeimos gydytojas gali nusiųsti skubiai gydytojo specialisto – neurologo – konsultacijai. Sunerimti reikėtų ir tuomet, jei nugaros skausmas nepraeina po 1 mėn.

Nesant šių grėsmingų simptomų, pats efektyviausias nugaros skausmo gydymo metodas – kineziterapija. Esant labai stipriam skausmui, kelias dienas skiriamas ramybės režimas, bet skausmui atslūgus svarbu kuo anksčiau pradėti gydomąją mankštą, kuri taip pat yra ir efektyviausia nugaros skausmo profilaktikos priemonė. Fizinių pratimų programą kiekvienam pacientui individualiai sudaro kineziterapeutas.

Kineziterapeutas pirmo vizito metu nuodugniai atlieka testavimą, kurio metu ieško silpnų raumenų grandžių ar kitų probleminių vietų, kurios gali lemti skausmus. Pagal gautus rezultatus yra parenkamas atitinkamas fizinis krūvis ir pratimai, kurių pagalba yra siekiama sustiprinti silpnus raumenis ir atstatyti prarastą funkciją, siekiant išvengti skausmo.

Altamedica Reabilitacijos klinikoje kaip viena iš testavimo priemonių yra naudojama Norvegų mokslininkų sukurta REDCORD slankiojančių diržų sistema, kurios pagalba galime lengviau atrasti silpną raumenų grandį ir greičiau ją sustiprinti. Taip pat, esant skausmo plitimui į koją ar tiesiog jaučiant įtampą juosmenyje, yra atliekamas juosmeninės stuburo dalies tempimas, naudojant REDCORD įrangą, kurio metu mažėja apkrova dirginamai nervinei šaknelei, dėl ko mažėja skausmas.

Nugaros skausmui malšinti taip pat skiriami nuskausminantys, raumenis atpalaiduojantys ir kt. vaistai, bet be gydomosios mankštos teigiamas jų poveikis bus trumpalaikis.

Straipsnį parengė: Altamedica Šiaurės klinikos šeimos gydytoja Živilė Visockienė ir magistro laipsnį turintis Altamedica Reabilitacijos klinikos kineziterapeutas Marius Žukauskas (M. Žukauskas taip pat yra bagęs REDCORD mokymus ir yra sertifikuotas šios metodikos specialistas).

________________________________________________________________________________________________

Altamedica Reabilitacijos klinika
Šiaurės pr. 8A, Kaunas
Registratūra: 8 649 30256
El.p.: reabilitacijosklinika@altamedica.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *