Plaukų slinkimas. Kokie tyrimai padeda išsiaiškinti to priežastį?

Plaukų slinkimas – dažna problema, su kuria susiduria moterys. Normalus plaukų slinkimas yra 50 – 100 plaukų per dieną, bet jei jaučiate, kad per dieną netenkamų plaukų kiekis tikrai yra didesnis, vertėtų pasidomėti plaukų slinkimo priežastimis, kurios gali būti pačios įvairiausios – nuo netinkamos plaukų priežiūros iki vitaminų ar mikroelementų trūkumo ar tam tikrų ligų.

Patologinis plaukų slinkimas dar vadinamas alopecija.

Skiriamos 2 pagrindinės alopecijos priežasčių grupės: randinės ir nerandinės.

Randinės alopecijos atveju nuplikusioje odos vietoje susiformuoja randinis audinys, kuriame nėra plaukų folikulų, prakaito ir riebalų liaukų. Taip atsitinka sergant sisteminėmis jungiamojo audinio ligomis (pvz. sklerodermija, sistemine raudonąja vilklige, dermatomiozitu), infekcinėmis odos ligomis (pvz. karbunkulais, furunkulais) ar dėl nudegimų.

Tuo tarpu nerandinių alopecijos priežasčių yra kur kas daugiau, todėl pabandysiu aptarti dažniausias iš jų:

 • Nesubalansuota mityba ir suvartojamas nepakankamas skysčių kiekis, įvairių vitaminų ir mikroelementų trūkumas. Plaukų slinkimas gali sustiprėti trūkstant vitaminų A, B grupės, C, D, E, PP ir folio r. bei tokių mikroelementų kaip cinkas, geležis, kalcis, magnis, fosforas. Ypatingai tai pasireiškia po gimdymo ir žindant kūdikį. Taip pat prisideda ir pakitusi hormonų pusiausvyra, stresas bei miego trūkumas, todėl žindančioms moterims plaukai slenka labai dažnai.
 • Stresas ir nuovargis, kai nesilaikoma tinkamo darbo ir poilsio režimo, patiriama emocinė įtampa ar miegama trumpiau nei 7-9 val.
 • Androgeninė alopecija, kai dėl androgenų (vyriškų lytinių hormonų) poveikio mažėja plaukų tankis, jie tampa plonesni, trapesni, ypač būdingas plaukų slinkimas viršugalvio srityje arba ties sklastymu. Pakaušio ir smilkinių sritys dažnai nepažeidžiamos.
 • Židininė alopecija (alopecia areata), kai dėl imuninės sistemos sutrikimo organizmas klaidingai mano, kad plaukų folikulai yra svetimkūniai ir slopina ar sustabdo plaukų augimą. Stresas yra esminis paūmėjimus sukeliantis veiksnys.
 • Tam tikros ligos – skydliaukės veiklos sutrikimai, cukrinis diabetas ir kt.
 • Daug žmonių pastebėję intensyvesnį plaukų slinkimą pagalvoja apie apsinuodijimą sunkiaisiais metalais – cinku, kobaltu, selenu, tačiau iš tiesų ši plaukų slinkimo priežastis pasitaiko itin retai.
 • Trichotilomanija – liguistas potraukis pešioti plaukus.

Jei padidėjęs plaukų slinkimas išlieka 2-3 mėnesius, reikėtų atlikti tyrimus ir išsiaiškinti padidėjusio plaukų slinkimo priežastį, kad būtų galima pasirinkti veiksmingą gydymo metodą.

Atlikti reikėtų šiuos tyrimus:

 1. Bendras kraujo tyrimas
 2. Feritino koncentracijos nustatymas
 3. Vitamino D koncentracijos nustatymas
 4. Vitamino B12 ir folio rūgšties koncentracijos nustatymas
 5. Ca, Mg koncentracijos nustatymas
 6. Gliukozės koncentracijos nustatymas
 7. Skydliaukės hormonų tyrimai – TTH, FT4, FT3.
 8. Kiti tyrimai parenkami individualiai pagal kitus nusiskundimus, amžių ir sveikatos būklę.

 

 

Straipsnį parengė: Altamedica klinikų tinklo šeimos gydytoja Živilė Visockienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *