Profilaktinių apsilankymų svarba vaikų sveikatai

Vasara – vaikų apsilankymų metas. Jie skirti profilaktinei apžiūrai prieš darželio ar mokyklos lankymą, tačiau tikrai nereiškia, kad jų esmė – pažymos išdavimas.

Kodėl svarbu profilaktiškai apžiūrėti ir tirti vaikus? Vaikai auga ir vystosi labai greitai, todėl turime nuolat sekti fizinį augimą, psichomotorinę raidą, mitybos įpročius, nustatyti galimas ūmines ar lėtines ligas, atramos – judamojo aparato funkcijos sutrikimus bei kitų sistemų veiklą. Esant sutrikimams, jie turi būti nustatomi ir koreguojami kuo anksčiau, kad išvengtume galimos ligos ar kitų liekamųjų pasekmių ateityje.

Fiziniam augimui, mitybos būklei vertinti kūdikiams, ikimokyklinio bei mokyklinio amžiaus vaikams gydytojai naudoja procentilines augimo rodiklių kreives, sudarytas pagal amžių ir lytį. Labai svarbu kaskart jas įvertinti, nes kreivės parodo, ar nėra augimo sutrikimų, pvz.: svorio ar ūgio atsilikimo,  antsvorio, nutukimo. Laiku nustačius padidėjusią riziką, galime imtis tam tikrų profilaktikos ar gydymo priemonių. Šiuolaikinių vaikų didelė sveikatos problema – antsvoris ir nutukimas, todėl vertindami fizinį augimą procentiliniu būdu, galime stebėti augimo dinamiką ir laiku diagnozuoti šias sveikatos problemas, atlikti detalesnius kraujo tyrimus, informuoti tėvus, kalbėti apie šią problemą su pačiais pacientais – vaikais, esant reikalui – nukreipti specialistams.

Psichomotorinės raidos vertinimo tikslas – nustatyti vaiko raidos ypatumus, laiku nustatyti sutrikimus ar rizikos veiksnius. Raidai vertinti yra nustatyti klausimynai pagal amžių, kuriuos naudojame kūdikių ir mažų vaikų apžiūros metu. Esant didesnei raidos sutrikimo rizikai ar nustačius raidos sutrikimus – siunčiame ankstyvąjai reabilitacijai ir raidos korekcijai.

Dar viena dabartinės kartos vaikų problema – dėl per mažo fizinio aktyvumo ir pomėgių leisti laiką su išmaniosiomis technologijomis atsiradę laikysenos sutrikimai, stuburo iškrypimai. Apžiūros metu svarbu įvertinti pėdų, sąnarių būklę, eiseną, laikyseną, kitus galimus raumenų – skeleto sutrikimus, nes laiku nustačius pakitimus, paskyrus reabilitacines procedūras, kineziterapinius užsiėmimus, pavyksta užkirsti kelią judamojo aparato sveikatos problemoms ateityje.

Apsilankymų metu taip pat svarbu įvertinti odos būklę, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo, virškinimo sistemų veiklą, atlikti regos patikrinimą, profilaktinius kraujo ar šlapimo tyrimus, kuriuos skiriame pagal iš tėvų surinktos anamnezės duomenis ir apžiūros metu stebimus ar įtariamus sutrikimus. Ištyrimo metu gali būti diagnozuojamos ūminės ar lėtinės ligos, nustatomi rizikos veiksniai bei sudaromas tolimesnis vaiko stebėsenos planas.

Kaip dažnai turite apsilankyti pas savo šeimos gydytoją su vaiku?

Pradedant mažiausiais pacientais – naujagimiais – juos, išvykus iš ligoninės, pirmiausia šeimos gydytojas aplanko namuose ir įvertina būklę, rizikos veiksnius, sudėlioja stebėsenos planą.

Toliau kūdikiai turi būti sekami ne rečiau, kaip kas mėnesį. Apsilankymai dažni, nes turime sekti fizinį vystymąsi, psichomotorinę raidą, svorio/ūgio/galvos apimties prieaugį, maitinimą, laiku atlikti vakcinaciją. Kūdikystės laikotarpiu labai svarbu laiku pastebėti maitinimo, raidos ar kitus sutrikimus, esant reikalui atlikti tyrimus, laiku nukreipti specialisto konsultacijai ar raidos korekcijai, kad išvengtume ilgalaikių pasekmių.

Ankstyvojo amžiaus (1-4 metų) vaikų profilaktiniai apsilankymai kiek retesni arba dažniau vykstantys dėl ūminių ligų, bet taip pat svarbūs, nes reikia tęsti vakcinaciją, taip pat vertinti raidą (12, 18, 24, 36 ir 48 mėn.), laiku pastebėti dėl mitybos  ar kitų sutrikimų besivystančius kraujo ar šlapimo rodiklių nuokrypius, kitas sveikatos problemas.

Ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus, lėtinėmis ligomis nesergantys vaikai turėtų atvykti pas savo šeimos gydytoją bent kartą metuose. Kaip pastebima, jie dažniausiai susiduria su regos, raumenų skeleto sistemos sutrikimais, mergaitėms, ypač paauglystės laikotarpiu, dažnai aptinkame nuokrypius profilaktiniuose kraujo tyrimuose, kuriuos svarbu laiku koreguoti, nes pvz.: esant anemijai, gali sutrikti organizmo sistemų funkcijos, nukentėti vaiko kasdienės veiklos, atsirasti kitų sveikatos sutrikimų.

Šeimos gydytojo tikslas – puiki vaiko sveikata ir savijauta.

 

Straipsnį parengė Altamedica klinikų tinklo šeimos gydytoja Vidmantė Vilkė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *