Psichosocialinė reabilitacija – nemokama emocinės pagalbos programa

psichosocialine reabilitacija Altamedica

Psichosocialinė reabilitacija – nemokama emocinės pagalbos programa

Psichosocialinė reabilitacija – nemokama emocinės pagalbos programa, įgalinanti asmenis, turinčius psichikos sutrikimų, tvarkytis su gyvenimo užduotimis, suteikiant jiems kasdienybėje reikalingų įgūdžių. Nuo šiol šią gydymo programą teikia „Altamedica“ klinikų tinklui priklausantis psichiatrijos dienos stacionaras „Savęs pažinimo centras“. Kviečiame plačiau susipažinti su nauja emocinės pagalbos forma ir sužinoti – kam ji skirta, kaip ją gauti ir kokios paslaugos laukia norinčių prisijungti prie programos.

Psichosocialinė reabilitacija: kam priklauso ši programa?

Psichosocialinės reabilitacijos paslaugos teikiamos pilnamečiams asmenims, turintiems psichikos ar elgesio sutrikimų, kurie yra nurodyti sveikatos apsaugos ministro parengtame įsakyme. Neretai šie asmenys dėl ligos susiduria su socialine izoliacija, negali efektyviai vykdyti kasdienių veiklų ar palaikyti santykių. Ši programa ypač naudinga vyresnio amžiaus asmenims, kurie dažniau susiduria su psichosocialiniais iššūkiais – vienišumu, nuotaikos pablogėjimu ir nerimu, susijusiu su sveikatos pokyčiais ar nepriklausomybės praradimu.

Psichosocialinė reabilitacija: kaip ją gauti?

Norint prisijungti prie psichosocialinės reabilitacijos programos, reikia gauti gydytojo psichiatro siuntimą ir Valstybinės ligonių kasos (VLK) patvirtintą 70 formą. Tada susisiekti su „Savęs pažinimo centru“ ir užsiregistruoti gydymui. Psichosocialinė reabilitacija gali būti trumpalaikė arba ilgalaikė – nuo 80 val. iki 150 val., priklausomai nuo asmens nedarbingumo trukmės per pastaruosius 12 mėn.

Kokie specialistai teikia paslaugas?

Psichosocialinės reabilitacijos paslaugas teikia suburta kvalifikuotų specialistų komanda, kurią sudaro medicinos psichologas, gydytojas psichiatras, socialinis darbuotojas ir ergoterapeutas. Dirbdami komandoje specialistai gali tiksliau įvertinti paciento problemas ir parengti efektyvesnį gydymo planą. Gydymo procese neatsiejama komandos dalimi tampa ir pats pacientas. Programoje specialistai taiko į pacientą orientuotą gydymo metodą, kurio esmė – specialistų ir paciento bendradarbiavimas, siekiant nustatyti gydymo tikslus, galimas kliūtis ir kurti efektyvias sunkumų įveikos strategijas. Psichosocialinės reabilitacijos kontekste svarbia dalimi tampa ir bendruomenės bei socialinės paramos sistemos. Todėl į gydymo procesą įtraukiamos ir šeimos, bendraamžių grupės ar bendruomenių organizacijos, kurios palaiko pacientą ne tik programos metu, bet ir baigus gydymo procesą.

Psichosocialinė reabilitacija: kokios paslaugos teikiamos?

Psichosocialinę reabilitaciją sudaro trys gydymo etapai – vertinimas, planavimas ir vykdymas. Vertinimo etape atliekamas paciento psichikos, elgesio, psichosocialinės būklės, žalingų medžiagų vartojimo, kasdieninės veiklos ir savarankiškumo vertinimas. Planavimo etape kartu su pacientu sudaromas gydymo planas, numatant tikslus ir galimas kliūtis. Vykdomo etape organizuojamos specialistų konsultacijos ir grupiniai įgūdžių mokymo užsiėmimai. Jų metu lavinami emociniai, judėjimo, mokymosi, asmeninės priežiūros ir kasdienio gyvenimo įgūdžiai. Grupinė terapija pacientams leidžia dalintis savo išgyvenimais ir jausmais kartu su kitais, išgyvenančiais panašius sunkumus. Šis terapijos modelis skatina ne tik individualų augimą, bet ir bendradarbiavimą su kitais pacientais, galinčiais palaikyti, paskatinti ar netgi suteikti konstruktyvią kritiką.