Paauglių depresija. Kaip atpažinti ir gauti pagalbą?

Būti paaugliu nėra lengva. Paauglio kūne ir smegenyse vyksta pokyčiai, dėl kurių gali keistis jų mokymasis, mąstymas ir elgesys. Kaip ir suaugusieji, jie dažnai susiduria su sunkumais ir įtampą keliančiais įvykiais, todėl yra normalu, kad jų nuotaika svyruoja.

Tačiau jeigu paauglys jaučiasi ypač liūdnas ilgą laiką (keletą savaičių ar mėnesių), sunku susikaupti ir daryti tai, kas anksčiau patikdavo, jam vertėtų pasikalbėti su patikimu suaugusiuoju apie depresiją.

Kas yra depresija?

Tai yra liga, kuri gali ženkliai sutrikdyti kasdieninę veiklą – miegą, valgymą, mokymąsi, bendravimą. Depresija serga daug žmonių, tačiau nemanykite, jog tai nerimtas sutrikimas, kuris praeis savaime.

Ar depresija gali praeiti savaime?

Linkėdami gero, depresiškam paaugliui tėvai kartoja, kad „tai praeis“, „galvok pozityviai“, „tu gali jaustis geriau, tik reikia labiau pasistengti“. Tačiau depresija nėra silpnumo požymis ar charakterio savybė. Didžiajai daliai žmonių, sergančių depresija, reikalingas gydymas, kad jie pasveiktų.1

Kokie yra depresijos požymiai?

Mes visi kartais būname liūdni. Tai yra visiškai normali reakcija į netektį ar nesėkmę, tačiau ji paprastai praeina per gana trumpą laiką. Depresija atrodo kitaip.

Jeigu nerimaujate, ar jūsų vaikas serga depresija, atsakykite į šiuos klausimus:

 • Ar jis nuolatos liūdnas, įsitempęs?
 • Ar didžiąją dalį laiko būna susierzinęs?
 • Ar pastaruoju metu daug laiko leidžia vienas, atsiribojo nuo šeimos ir draugų?
 • Ar pažymiai mokykloje ėmė blogėti?
 • Ar tapo nebeįdomi veikla, kuri anksčiau patikdavo?
 • Ar dabar miega ir valgo daugiau/mažiau, negu paprastai?
 • Ar atrodo visuomet pavargęs?
 • Ar be aiškios priežasties vargina įvairūs skausmai, virškinimo problemos?
 • Ar jis kalba apie mirtį arba savižudybę? Ar pastaruoju metu mėgino save žaloti?2

Ne visi žmonės, sergantys depresija, patiria visus simptomus, kai kurie gali jausti tik keletą. Bet kuriuo atveju tiksliai pasakyti, ar asmuo serga depresija, gali tik psichikos sveikatos specialistai.

Kaip nustatoma, ar žmogus serga depresija?

Sutrikimą jaunimui iki 18 metų nustato gydytojas vaikų ir paauglių psichiatras, kuris pasikalbės apie tai, kas su paaugliu vyksta ir išklausys jo skundus. Jeigu reikės, psichologas atliks psichologinius tyrimus, kurie padės nustatyti diagnozę. Jeigu gydytojui atrodys, kad psichikos sutrikimo nėra, jis taip ir pasakys, dėl to drąsiai galite ateiti tiesiog pasitarti ir nelaukti, kol savijauta taps labai bloga.

Kaip gauti pagalbą?

Jeigu manote, kad jūsų sūnus ar dukra serga depresija, žinokite, kad nesate vieni. Depresija yra dažna, tačiau išgydoma. Prašykite pagalbos! Štai keletas žingsnių, kurių galėtumėte imtis:

 1. Nekaltindami paklauskite, kaip jis jaučiasi, kokie sunkumai vargina. Jeigu įtariate, be užuolankų ir be kritikos klauskite, ar jis turi minčių apie savižudybę. Jeigu jaučiatės netvirtai apie tai šnekėdami arba paauglys nenori jums pasakoti, priimkite tai ir paskatinkite jį pasikalbėti su artimu mokytoju, mokyklos psichologu ar draugu.
 2. Apsilankykite pas šeimos gydytoją arba pediatrą. Gydytojas patikrins, ar paauglys neserga kokia nors fizine liga, dėl kurios galėtų taip prastai jaustis.
 3. Apsilankykite pas vaikų ir paauglių psichiatrą, psichologą ar psichoterapeutą, kurie padės išsiaiškinti varginančias problemas ir jas spręsti sudėtingu gyvenimo laikotarpiu.3

[1] Teen Depression. National Institute of Mental Health

[2] Depression in Children and Adolescents. The International Association for Child and Adolescent Psychiatry and Allied Professions’ textbook

[3] Parents’ Guide to Teen Depression. Help Guide

 

Straipsnį parengė Altamedica klinikų tinklo Psichikos sveikatos centro vaikų ir paauglių psichiatrė

Eglė Žilinskienė

Vienas komentaras
 1. Atsakyti
  Jūratė

  Puiki gydytoja!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *