Kad žiemos linksmybės nebūtų liūdnos

žiemos traumos reabilitacijaSlidinėjant kartais tenka ne vien džiaugsmas.  Žiema ne tik laukiamiausių metų švenčių periodas, bet ir laikas, kai pagausėja traumų. Dėl to kalti ne tik slidūs neparuošti šaligatviai, bet ir žiemos sporto sukelti neigiami padariniai – pastebi Altamedica Reabilitacijos klinikos kineziterapeutė Urtė Pučinskaitė.

Dažnai pasitaikančios traumos – tai kaulų išnirimai, sumušimai, taip pat nereti ir lūžiai, sąnarių patempimai ar net raiščių plyšimai. Lengvesniu traumos atveju, nestipriai patempus raiščius ar susimušus, galima padėti sau ir namų sąlygomis, tačiau įtarus lūžį, raiščių plyšimą ar išnirus kaulams būtina kreiptis į medikus.

Slidinėjimas, tai viena populiariausių žiemos sporto šakų. Daugelis žmonių slidinėja ne vien Lietuvoje, kur kalnai yra pakankamai nuolaidus, ir ne tokie ilgi, bet ir keliauja į ekstremalesnes pasaulio vietas džiaugtis slidinėjimo teikiamais malonumais. Kineziterapeutė tikina, kad kylant ekstremalumo lygiui, atsiranda ir didesnė traumos rizika. Viena labiausiai pasitaikančių traumų – priekinio kryžminio kelio raiščio plyšimas. Šis raištis yra pažeidžiamas, kai viršijamos raiščio pasipriešinimo galimybės.

Ko tikėtis?

Pažeidus priekinį kryžminį raištį sutrinka raumens bei sąnario funkcija. Traumos paveiktoje srityje pasireiškia uždegimas, lydimas skausmo, bei sustingimo kelio sąnaryje, per kelias valandas patinsta, prasideda vidinis kraujavimas,  kelio sąnario lenkimo, bei tiesimo judesio amplitudės sumažėjimas.

Gydymo metodai:

  • Skubiam gydymui taikoma: ramybė, šaltis, sąnario fiksavimas elastiniu bintu ar elastine kojine, kojos pakėlimas (gulint koja laikoma pakelta, kad sumažėtų patinimas).
  • Skausmui malšinti gali būti skirti nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo.

Plyšęs ir negydomas kelio raištis vėliau gali sukelti kitų kelio sąnario struktūrų traumas, tokių kaip kelio menisko, kremzlės pažeidimus, taip pat tai padidina kelio artrozės riziką – todėl būtina kreiptis į specialistus. Ortopedui-traumatologui nustačius, kad konservatyvus gydymas yra neefektyvus, rekomenduojama atlikti priekinio kryžminio raiščio rekonstrukcijos operaciją. Tai daroma artroskopo pagalba (mažais pjūviais). Kineziterapeutė teigia, jog priekinio kryžminio raiščio atsistatymo sėkmę po operacijos lydi  reabilitacija, tai ne tik fizioterapijos procedūros gijimui skatinti, tačiau ir kineziterapija –  gydymas judesiu.

Būtina visapusė pagalba geresnei prognozei

Kineziterapija yra svarbi ne tik pooperaciniu periodu, tačiau ją reikėtų taikyti ir ruošiantis operacijai. Kineziterapijos metu, atliekant specialisto parinktus pratimus, sumažėja tinimas, padidėja kelio judesių amplitudė, sustiprinami šlaunies raumenys, ypač keturgalvis šlaunies raumuo, kuris yra atsakingas už kelio sąnario tiesimą. Dažnai dar prieš operaciją pacientas, keldamas tiesią koją į viršų, negali kontroliuoti kelio ir koja būna šiek tiek sulenkta. Dar prieš operaciją stiprinant keturgalvį šlaunies raumenį, gerėja tiesimas per patį kelio sąnarį, ko pasėkoje mažėja kontraktūros tikimybė, pagerinus šią būklę pagerėja atsigavimas po operacijos.

Po operaciniu periodu būtina dozuoti ir kontroliuoti krūvį tenkantį keliui. Po operacijos pacientui pateikiamos svarbios kineziterapeuto rekomendacijos. Kineziterapeutas apmoko kaip reikėtų  taisyklingai vaikščioti su ramentais. Kiek laiko bus naudojami ramentai, priklauso nuo priekinio kryžminio raiščio rekonstrukcijos sunkumo.

Kineziterapija pradedama pirmosiomis savaitėmis po priekinio kryžminio raiščio operacijos, įvertinus raumenų jėgą, pačio sąnario būklę yra parenkami specialūs pratimai. Pagrindinis tikslas pirminiu periodu – atgaivinti kuo didesnę kelio sąnario judesių amplitudę. Dažnu atveju kojos lenkimas atsistato greičiau nei tiesimas.

Pratimai po operaciniu periodu neturi būti labai intensyvūs, ar labai sunkūs nes persistengus galima pažeisti rekonstruotą priekinį kryžminį raištį. Po operacijos šlaunies raumenys būna nusilpę, tad greitesniam keturgalvio šlaunies raumens atstatymui naudojama elektrostimuliacija. Po šios procedūros kojos tiesimo judesys atliekamas keliais laipsniais tiesiau. Dar vėlesniu periodu,  kineziterapeutui nusprendus bei atlikus išsamų vertinimą, atliekamų pratimų programa sunkinama: pratimai ne vien statiniai, bet ir dinaminiai, kai taikomi su svoriai, gumoms ar nestabilios plokštumos.

Jei vis dėl to ortopedas – traumatologas nutaria operuoti ištikus šiai traumai, tiek prieš tiek po operacijos rekomenduotina kreiptis į kineziterapeutą, pradėti reabilitaciją kaip įmanoma ankščiau. Kineziterapijos pagalba, prieš operaciją, galima paruošti kelio sąnarį greitesniam gijimui, o po operacijos – atstatyti pilną kelio sąnario funkciją, kad slidinėjimas ir kitas aktyvus judėjimas niekada nebebūtų kliūtis džiaugtis ne vien žiemos malonumais, bet ir visais metų laikais jausti nevaržomą judėjimo džiaugsmą.

Patyrėte traumą, norite pasikonsultuoti – laukiame Jūsų Altamedica Reabilitacijos klinikoje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *