Mankštos ant balansinės lentos nauda vaikui

Pasaulį mes pažįstame liesdami, matydami, uosdami, ragaudami ir girdėdami. Visą šią informaciją gauname per sensorinę (jutiminę) sistemą. Daugumai vaikų sensorinės integracijos išsivystymas yra įprasta vaikystės veikla, o motorinių žaidimų sugebėjimas yra natūralus procesas.

Mūsų klinika orientuodamasi į sveiko ir produktyvaus vaiko gyvenimo būdo siekimą siūlo NAUJĄ paslaugą, tai – MANKŠTA ANT BALANSINĖS LENTOS.

Balansinės lentos stimuliuoja taktilinę, vestibulinę bei proprioceptines sistemas ir padeda vaikams lavinti ir ugdyti: erdvinį suvokimą, pusiausvyra, taisyklingą  laikysena, koordinaciją. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad reguliarus balansinių lentų naudojimas teigiamai veikia vaikų dėmesio koncentraciją bei gebėjimą susikaupti.

Sensorinės integracijos samprata

Sensorinė integracija yra apibūdinama kaip neurologinis procesas, kurio metu, kūnas priima informaciją iš aplinkos stimulų ir tinkamai atsako į ją. Centrinėje nervų sistemoje gauta informacija panaudojama jutimams išgauti ir juos suvokti, kūno judesių kontrolei, sąmoningumo palaikymui, gyvybinių kūno funkcijų reguliavimui.

Sensorinės integracijos sutrikimai

Sensorinės integracijos sutrikimai yra apibūdinami, kaip negebėjimas priimti, suvokti ir tinkamai atsakyti į informaciją, kuri gaunama per sensorinę integraciją. Esant sensorinės integracijos sutrikimui, vaikui gali kilti panika susidūrus su reiškiniais ar daiktais, kurie iš esmės nėra pavojingi ar trikdantys. Išskiriama, kad sutrikus sensoriniam apdorojimui, klaidingai yra suprantama kasdienė sensorinė informacija, o tai paveikia vaiko elgesį, sukelia stresą, blogina kasdienių veiklų atlikimą, socialinį bendravimą. Sensorinės integracijos sutrikimai turėtų būti vertinami, ne tik nustatant vaiko specialiuosius ugdymo(si) poreikius, bet ir sveikiems vaikams, kadangi jie gali sąlygoti emocijų ir elgesio, rašymo bei kitų mokymosi probemų atsiradimą, taip pat gali turėti įtakos savipriežiūros, laisvalaikio ir žaidimų, bendravimo sunkumus.

Sensorinės integracijos sutrikimų simptomai

  1. Perdėtas jautrumas (hiperjautrumas) arba nepakankamas jautrumas (hipojautrumas) lytėjimo, regos, klausos dirgikliams, taip pat judėjimui, pavyzdžiui, vengia liesti smėlį, košę; vengia užduočių su plastelinu, piešti pirštais; sunkumai manipuliuojant daiktais, naudojantis stalo įrankiais, žirklėmis; netaisyklingas rašymo priemonės laikymas; hiperjautrumas garsams, šviesai; sunkumai mokytis rašyti ar skaityti; sunkumai suprasti ir vykdyti komandas; vengimas suptis sūpynėse arba perdėtas noras tai daryti; sunkumai perrašyti nuo lentos, raidžių ar skiemenų praleidimas rašant; sunkumai skirti kairę ir dešinę kūno pusę, ypač kai nėra laiko apie tai pagalvoti; atstumo nesilaikymas bendraujant su kitu žmogumi.
  2. Perdėtas ar nepakankamas judėjimo lygis.
  3. Raumenų tonuso sutrikimas (hipertonusas ar hipotonusas).
  4. Silpna judėjimo koordinacija (apima smulkiąją ir stambiąją motoriką).
  5. Judėjimo nerangumas.
  6. Sunkumai koncentruojant dėmesį, impulsyvumas.
  7. Greitas nuovargis.
  8. Socialinio kontakto vengimas.
  9. Vėluojanti kalbos ir judesių raida, mokymosi sunkumai.
  10. Silpnas elgesio organizavimas, negebėjimas planuoti.

Sensorinių pojūčių lavinimas

Vaikų, turinčių raidos ir sensorinių pojūčių sutrikimus, lavinimas sudėtingas ir ilgas procesas, nes kiekvienas vaikas suvokia ir priima pasaulį individualiai.  Pritaikius vaikui tinkamą sensorinį stimuliavimą, mažėja vaiko sensorinis gynybiškumas, vaikas tampa ramesniu, daugiau sukaupia dėmesį, gerėja jo elgesys, tarpusavio santykiai šeimoje. Ergoterapeutai užsiėmimų metu vaikams, turintiems raidos ir sensorinės integracijos sutrikimų, naudoja sensorinės integracijos terapiją. Sensorinės terapijos metu įvairiomis priemonėmis ir būdais stimuliuojami smegenų centrai, taip siekiant pagerinti pojūčių integravimą – išgauti adekvačias reakcijas į skirtingus dirgiklius.

 

 

Straipsnį parengė Altamedica Reabilitacijos klinikos Ergoterapeutė Monika Strumilaitė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *