Vaikų ankstyvoji reabilitacija – tiek spartesniam vystymuisi, tiek profilaktikai

Vaikų ankstyvoji reabilitacija – vaikų neurologų, ergoterapeutų, kineziterapeutų, logoterapeutų, medicinos psichologų, socialinių darbuojų komandos teikiama pagalba sutrikusios raidos vaikui ir jo šeimai. Apie profilaktinę ir būtinąją vaikų ankstyvąją reabilitaciją, tėvų ir specialistų bendradarbiavimą ir reabilitacijos naudą kalbamės su Reabilitacijos klinikos kineziterapeute Vytaute Bernotiene ir reabilitacijos užsiėmimus lankančios Onos Marijos mama Viktorija.

Pokalbis su kineziterapeute Vytaute Bernotiene

Ar kiekvienam vaikui „Altamedica“ Reabilitacijos klinikoje parenkami individualius poreikius atitinkantys užsiėmimai? Ar visgi taikomi standartiniai užsiėmimai?

Kineziterapijos procedūroje taikomos technikos ir pati procedūros eiga pritaikoma kiekvienam vaikui individualiai – atsižvelgiama į vaiko diagnozę, motorinę raidą, būklę esamuoju laiku. Kiekvieno vaiko raida yra skirtinga, todėl procedūros organizuojamos atsižvelgiant į silpniausią raidos vietą ir į tai, kokių judesių ar įgūdžių trūksta vaikui, kokia yra vaiko namų aplinka ir kaip įmanoma ją pritaikyti ar praturtinti.

Ar tėvai šiuose užsiėmimuose privalo dalyvauti? Ar vaikas gali likti su specialistu dviese?

Idealu, kai tėvai kartu su vaiku dalyvauja užsiėmimuose – kalbina vaiką, skatina, pagiria, žiūri, kokius pratimus atlieka specialistas, ir tai taiko namuose. Rezultatą sudaro 20 % specialistų darbo, o likusioji dalis tenka tėvų darbui su vaiku namuose. Specialisto vaidmuo – konsultavimas, procedūrų atlikimas, progreso sekimas, namų darbų ir rekomendacijų pateikimas. Kadangi daugiausia laiko vaikas praleidžia namuose, tad didžiausias darbas juose ir turėtų vykti.

Būna atvejų, kai tėvai nedalyvauja procedūrose – kartais vyresni vaikai nesusikaupia arba neklauso esant tėvams užsiėmimo metu, tad procedūroje vaikas būna su specialistu, o po procedūros kartu su tėvais aptariame, ką lavinome, kaip sekėsi ir tai, ką reikėtų atlikti namuose po užsiėmimų. Kuomet vaikas su specialistu lieka vienas, tėvams klinikoje galime pasiūlyti ir jų poreikius atitinkančias procedūras – gydomuosius, limfodrenažinius, vakuuminius masažus, suaugusiųjų kineziterapiją.

Ar reabilitacijos užsiėmimus gali lankyti visi vaikai: ir turintys sutrikimų, ir normalios fiziologinės raidos?

Normalios fiziologinės raidos vaikai gali lankyti užsiėmimus dėl bendro fizinio aktyvumo palaikymo ir raidos stebėjimo: norint sužinoti, koks vaiko raidos etapas ir ką tėvams svarbu atlikti namuose. Tėvams, ypač tiems, kurie augina pirmąjį vaiką, kyla daug klausimų – norėdami pasitarti su kineziterapeutais, ergoterapeutais, psichologais ar logoterapeutais tėvai registruoja savo atžalas į reabilitacijos procedūras.  Šiuose užsiėmimuose tėvai gauna informaciją apie vaiko raidą, kokius pratimus atlikti konkrečiu raidos etapu, kokias savybes lavinti, kokias pagalbos priemones naudoti, kokias padėtis pritaikyti ir kaip praturtinti namų aplinką.

Ar naudingiau lankyti atskirus užsiėmimus su kineziterapeutu, ergoterapeutu ir logoterapeutu? Ar visgi reikalingi kompleksiniai užsiėmimai?

Kiekvieno vaiko atvejis – individualus, todėl reikia atsižvelgti į situaciją. Onos Marijos atveju reikalinga kompleksinė visų trijų specialistų pagalba. Kineziterapeutai dirba su stambiaja motorika, ergoterapeutai atsakingi už smulkiąją motoriką ir kognityvines funkcijas, o logoterapeutė, šiuo atveju, įvairiomis technikomis aktyvina burnos ir liežuvio motoriką. Sujungiant šių specialistų pagalbą, galima suteikti visapusišką reabilitaciją.

Į ką labiausiai orientuojatės Onos Marijos reabilitacijoje?

Kai pradėjome dirbti su Ona Marija, pirmiausia mokėmės sėdėti, gulėti ant pilvo, atsiremti ištiestomis per alkūnes rankomis, stiprinome įstrižinius raumenis. Šiuo metu jau mokomės atsistoti į padėtį keturiomis ir šioje padėtyje išbūti, sodiname, statome ją ant kojelių, nes tokio amžiaus vaikui labai svarbu tyrinėti aplinką tiek iš sėdimos, tiek iš stovimos padėties. Pagerindami aplinkos pažinimo galimybes laviname ir kognityvines Onos Marijos funkcijas. Galime pasidžiaugti, kad sėdėti Onai Marijai sekasi jau neblogai, tačiau remti kojas, stovėti vis dar išlieka pats nemėgstamiausias ir sunkiausias pratimas.

Ar Onos Marijos atveju matote progresą, kurio ir tikėjotės? Ar pastebite kitokių rezultatų?

Dirbant tiek su vaikais, tiek su suaugusiais, labai sunku prognozuoti gydymo rezultatus. Kartais atrodo, kad greitai pasieksime norimų rezultatų, bet nepasiseka, arba, atvirkščiai, prognozės būna liūdnos, o gydymo eigoje pastebime, kad progresas didesnis nei tikėjomės – vaikas sparčiai tobulėja. Vaiko smegenų raida – tikrai nenuspėjama, nes vaiko smegenys yra itin plastiškos, ir galima pasiekti neįtikėtinų rezultatų. Dėl šių priežasčių stengiamės iš anksto neprognozuoti. Kalbėdama apie Onos Marijos atvejį, galiu pasakyti, kad tikrai labai džiaugiuosi jos progresu, kiekvieną kartą, jai atvažiavus, matau vis geresnę jos fizinę būklę.

Pokalbis su Onos Marijos mama Viktorija

Kaip jaučiatės kartu su dukra lankydamos reabilitacijos užsiėmimus? Ar šie užsiėmimai turi įtakos Onos Marijos vystymuisi?

Reabilitacijos užsiėmimuose jaučiamės labai saugiai. Personalas atsižvelgia į Onos Marijos poreikius ir stengiasi užtikrinti komfortą ir saugumą – kuo mažiau kontaktų, vaikščiojimo iš kabineto į kabinetą – tai mums itin svarbu. Pastebime, kad Ona Marija daro spartų progresą kineziterapijoje ir su logoterapeutu, todėl šie užsiėmimai tikrai naudingi.

Kaip vertinate reabilitacijos specialistų darbą?

Puikiai. Matosi, kad specialistų komanda bendradarbiauja tarpusavyje, norėdama užtikrinti Onos Marijos komfortą ir siekdama teigiamų rezultatų. Žinoma, didžiausia pagyrų dalis tenka Onai Marijai, kuri auga, stengiasi ir dirba, bet tai vyksta ir specialistų dėka.

Kokių kompleksinio gydymo rezultatų tikėtis ir ką norėtumėte pasiekti?

Norime, kad Ona Marija kuo daugiau kvėpuotų pati ir galėtume sumažinti deguonies poreikį. Tikimės, kad šiltėjantys orai ir laikas, praleistas gryname ore, padės Onai Marijai su mažesniu deguonies kiekiu turėti didesnes galimybes reabilitacijai. Na, o dabar tiesiog laukiame, kol galėsime užaugti. Kaip greitai tai įvyks, nežinau, bet žingsnis po žingsnio su Jūsų pagalba einame į priekį.

 

Onai Marijai nustatytas sunkus neįgalumas ir pirmojo lygio specialusis nuolatinės slaugos poreikis.

Diagnozės:

J96.10, J96.11 Lėtinis kvėpavimo nepakankamumas

I27.2 Plautinė hipertenzija

P07.22 Ypač nesusiformavęs naujagimis

P27.1 Lėtinė naujagimio plaučių liga

Q31.1 Įgimta subglotinė stenozė

Z93.0 Tracheostoma

Z93.1 Gastrostoma

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *