Vaikų nerimas ir žiaurus turinys socialiniuose tinkluose: ką svarbu žinoti?

vaikų nerimas Altamedica

Vaikų nerimas ir žiaurus turinys socialiniuose tinkluose: ką svarbu žinoti?

Vykstant teroristinės organizacijos „Hamas“ atakoms prieš Izraelį, įvairiuose socialiniuose tinkluose žaibiškai plinta karo vaizdai ir skatinamas vaikų nerimas. Kaip teigia „Altamedica“ medicinos psichologė Milita Judzinskė, smurtas, žiaurūs teroristinių atakų vaizdai ir kitas stresą keliantis turinys socialiniuose tinkluose neigiamai veikia vaikų psichinę ir emocinę sveikatą.

Žiaurus turinys ir vaikų nerimas: kaip tai veikia vaikų sveikatą?

Nuolat žiūrint grėsmingus vaizdus ir smurto aktus, atsiranda streso ir nerimo epizodų, kurie gali sutrikdyti smegenų ir kitų organų sistemų vystymąsi, padidina vaiko širdies ritmą ir kraujospūdį bei streso hormonų gamybą. Pernelyg didelis arba ilgalaikis vaiko atsakas į stresą taip pat gali turėti neigiamos įtakos mokymosi rezultatams ir elgesiui. Dėl savo amžiaus vaikai neturi resursų valdyti šį stresą, todėl padidėjęs streso lygis paprastai gali trukti ilgiau nei pas suaugusiuosius, nutraukdamas natūralų vystymosi procesą bei sukeldamas fizines pažinimo ir emocines problemas. Kaip ir kada tai įvyksta, daugiausia priklauso nuo aplinkos, kurioje vaikas auga ir vystosi bei  papildomų skirtumų, su kuriais vaikas susiduria.

Vaikų nerimas: kaip tėvai gali padėti jį sumažinti?

  1. Nebijokite klausti apie tai, kokia informacija, susijusia su karu, vaikas domisi. Ką skaito ir mato socialiniuose tinkluose? Kokiomis temomis pasikalba su bendraklasiais? Kokia vaiko nuomonė į šią situaciją? Taip pat reikėtų nepamiršti ir jausmų bei emocijų aspekto. Verta paklausti savo vaiko, kaip jis dėl to jaučiasi? Kokios emocijos ir jausmai aplanko? Neretai vyresni vaikai nori būti įsitraukę į šiuos įvykius, stebėti žiaurius ir smurtinius vaizdus. Todėl reikėtų nepamiršti apie tai su jais kalbėtis.
  2. Jei vaikas aktyviai seka šiuos įvykius, tėvai gali paprašyti vaikų socialinėje erdvėje parodyti vaizdus, kurie jiems yra baisūs. Tokiu būdu tėvai suvoks ir įsisąmonins vaiko baimę, galės lengviau suprasti jo jausmus, paguosti bei nuraminti. Neretai vaikai nežino, kad socialinėje žiniasklaidoje galima užslėpti nepatinkančią medžiagą. Todėl tėvai galėtų parodyti, kaip tai padaryti, kad vaikai patirtų kuo mažiau nerimo.
  3. Tėvai taip pat turėtų mokyti savo vaikus apie socialiniuose tinkluose skleidžiamą dezinformaciją. Paaiškinti vaikui, ką reiškia klaidinga informacija ir kokią naudą iš to gauna ją skleidžiantys asmenys.

Vaikų pažeidžiamumas, nebrandumas ir raidos aspektai keičia jų požiūrį ir supratimą į smurtinę medžiagą. Todėl nepamirškite, kad visada galima kreiptis pagalbos į specialistus, kurie padės susidoroti nu neigiamomis emocijomis.

Straipsnį parengė medicinos psichologė Milita Judzinskė.