Vaikų skiepijimas kelia abejonių tėvams: gydytoja pediatrė paneigia mitus
Vaikų skiepijimas – vienas efektyviausių būdų apsaugoti atžalas nuo infekcinių ligų ir sumažinti jų komplikacijų riziką. Natūralu, kad tėvams, priimantiems sprendimą dėl vaikų skiepijimo, gali kilti įvairių klausimų – ar vakcinos yra saugios, ar nepasireikš pavojingas šalutinis poveikis, o gal verčiau persirgti? Dėl informacijos gausos atsakymai į šiuos klausimus neretai apipinti mitais. Siekdama padėti išsklaidyti tėvams kylančias abejones, „Altamedica“ Lašo klinikos vaikų ligų gydytoja Giedrė Aukštakalnienė paneigia dažniausius mitus apie vaikų skiepijimą.
„Pavojingos infekcinės ligos – išnykusios, todėl vaikų skiepjimas nebūtinas“
Tai labai pavojingas mitas! Turime suprasti, nors kai kurios infekcinės ligos yra suvaldytos visuotinės vakcinacijos dėka, jos nėra visiškai išnykusios. Vaikų ligų gydytoja primena, kad dalis pavojingų infekcinių ligų vis dar cirkuliuoja kituose regionuose, tad keliaudami galime lengvai atvežti infekcijas į bet kurią šalį. Be to, grupinis imunitetas veikia tik tada, kai dauguma žmonių yra paskiepyti. Tad sumažėjus skiepijimo apimtims, ligos sugrįžta.
Šiuo metu Lietuvoje stebime didėjantį sergamumą tymais ir kokliušu – ligomis, kurias manėme suvaldę. Jei didelė dalis žmonių atsisakys skiepų, infekcijos ims plisti vis lengviau ir greičiau, pirmiausia pažeisdamos jautriausias socialines grupes – kūdikius, senjorus, silpnos imuninės sistemos asmenis ir tuos, kurie dėl objektyvių priežasčių skiepo gauti negalėjo, – pastebi gydytoja pediatrė.
„Vaikų skiepijimas pavojingas dėl šalutinio skiepų poveikio“
Prieš patekdamos į rinką, vakcinos praeina ilgus ir griežtus ikiklinikinius ir klinikinius tyrimus, kurie trunka ne vienus metus. Be to, net ir patvirtintos vakcinos yra nuolat stebimos, fiksuojami pastebėti nauji šalutiniai poveikiai.
Gydytoja primena, kad dauguma vakcinų šalutinių poveikių yra lengvi: nedidelis paraudimas, skausmas injekcijos vietoje ar nedidelis karščiavimas. Jie praeina per kelias dienas ir nėra pavojingi. Sunkios alerginės reakcijos (anafilaksija) pasitaiko itin retai – maždaug 1 atvejui iš milijono. Ir net šiais atvejais medicinos personalas yra pasiruošęs suteikti skubią pagalbą.
Svarbu pabrėžti, jog infekcinės ligos, nuo kurių skiepijami vaikai, yra daug pavojingesnės nei skiepų šalutiniai poveikiai. Pavyzdžiui, tymai gali sukelti smegenų uždegimą ir net mirtį, poliomielitas gali komplikuotis į visą gyvenimą išliekantį paralyžių, o kokliušas ypač pavojingas kūdikiams ir gali sukelti kvėpavimo sustojimą.
Vienas labiausiai paplitusių mitų, susijusių su skiepų šalutiniu poveikiu – tariamas ryšys tarp vakcinacijos ir autizmo. Šis teiginys kilo iš diskredituoto ir melagingo tyrimo, kuris jau seniai paneigtas mokslo bendruomenės. Taigi skiepai yra pakankamai saugūs, jų nauda gerokai viršija galimą žalą, o atsisakę skiepų – rizikuojame tiek savo, tiek kitų vaikų sveikata, – teigia vaikų ligų gydytoja Giedrė.
„Vaikų skiepijimas nebūtinas, nes persirgti geriau, nei pasiskiepyti“
Gydytoja tikina, kad skiepytis yra saugiau ir veiksmingiau, nei rizikuoti sunkiomis infekcinės ligos komplikacijomis. Be to, skiepais stengiamasi apsaugoti nuo tų ligų, kurios yra pavojingos sveikatai ir neturi efektyvaus prieinamo gydymo. Todėl tai – ne tik geriausia, bet dažnai ir vienintelė apsauga. Kai didžioji dalis žmonių yra paskiepyti, infekcinė liga nebegali lengvai plisti, todėl apsaugomi ir tie, kurie dėl objektyvių priežasčių negali būti skiepijami.
Nors skiepai nėra privalomi, kiekvienas esame atsakingi, kad visuomenė būtų sveika, o skiepydami vaikus, apsaugome ne tik atžalas, bet ir aplinkinius, užkirsdami kelią pavojingų ligų plitimui ir sukurdami kolektyvinį imunitetą. Todėl gydytoja nori paskatinti tėvus, prieš atsisakant skiepyti vaikus, permąstyti galimą naudos ir rizikos santykį, rasti specialistą, kuriuo galite pasitikėti, ir dar kartą aptarti kylančius klausimus ir abejones.
Šis straipsnis skirtas Nacionalinio visuomenės sveikatos centro organizuojamai vaikų skiepijimo skatinimo kampanijai, prie kurios prisijungė „Altamedica“ klinikos.