VALGYMO SUTRIKIMAI ATEINA PATYLIUKAIS

Vidmantė Vilkė,
Altamedica Senamiesčio klinikos šeimos gydytoja

Asmuo, kurį vargina valgymo sutrikimai, perdėtai rūpinasi savo kūno formomis, jį visada lydi baimė sustorėti. Jei nepaliaujamai galvojama apie svorį ir jo kontrolę, ypač akcentuojama išvaizda, asmuo save nuolat nuvertina, gali būti, kad juntami pirmieji valgymo sutrikimų požymiai.

Sergant nervine anoreksija nenorima arba vengiama valgyti, maitinamasi labai mažomis porcijomis, badaujama, nepripažįstama, kad svoris per mažas, pernelyg intensyviai sportuojama, atsiribojama nuo draugų ir mėgstamos veiklos. Anot specialistų, nuo nervinės anoreksijos visiškai pasveiksta tik apie 50 proc. pacientų, apie 10 proc. jų miršta dėl ligos sukeltų komplikacijų, o neretai gyvenimo pabaigos priežastimi tampa savižudybė.


Nervinei bulimijai būdingi pasikartojantys persivalgymai ir dirbtinai sukelti suvalgyto maisto valymai – vemiama arba vartojama vidurius laisvinančių vaistų. Dalis žmonių su įsivaizduojamai per dideliu kūno svoriu kovoja dietomis ir intensyviu fiziniu krūviu. Sergant nervine bulimija kūno masė dažnai yra normali, tačiau liguistai bijoma nutukti. Būdingi dažni, impulsyvūs, nekontroliuojami persivalgymo epizodai. Maistas tampa tarsi įrankis, paguoda stresui, įtampai, depresijai ir pan. malšinti. Dažnai persivalgius aplanko kaltė, todėl žmonės valgo vieni (pasislėpę nuo kitų). Valgymo sutrikimus (be jiems būdingų požymių) gali lydėti gretutiniai simptomai ir ligos, tarkime, nuovargis, dirglumas, depresija, nerimo sutrikimai, išsekimas, moterims gali dingti menstruacijos (amenorėja), o vyrams sumažėti potencija.

Veiksniai, skatinantys valgymo sutrikimų atsiradimą, dažniausiai pasireiškia paauglystėje. Neretai šios ligos yra šeimoje ar mokykloje patiriamo streso, smurto, atstūmimo, patyčių pasekmė. Spaudimas ir kritika dėl svorio didina neigiamo savęs vertinimo problemą, sukelia valgymo sutrikimų (persivalgymo epizodus ar priešingai – ekstremaliai krintantį svorį). Specialistų teigimu, šią problemą lemia paveldėtas polinkis į tam tikrus psichikos sutrikimus, pavyzdžiui, nuotaikų kaitą, emocinį nestabilumą, ir tam tikri genai bei su jais siejami specifiniai asmenybės bruožai, tarkime, perfekcionizmas, emocinis jautrumas, impulsyvumas.
Šie valgymo sutrikimai gali varginti ir dėl tam tikrų vaikystėje patirtų traumų ir išgyvenimų, suformuoto mąstymo ar matyto pavyzdžio. Dar viena priežastis – liesumo kultas, propaguojamas visuomenėje. Jis lemia, kad vis daugiau jaunuolių laikosi drastiškų dietų, intensyviai sportuoja, kartais netgi badauja. Toks elgesys didina valgymo sutrikimų riziką.

Pajutus pirmuosius simptomus patariama pasikalbėti su artimiausiais žmonėmis, kuriais pasitikima. Jei tokios galimybės nėra, derėtų kreiptis į šeimos gydytoją, psichologą ar psichiatrą, nes kalbėtis apie atsiradusią ar įtariamą problemą yra būtina. Nereikėtų bandyti patiems įveikti ligos. Valgymo sutrikimų gydymas yra kompleksinis ir ilgas. Gydymo procese dalyvauja visa šeima. Būtinas specialistų komandos (šeimos gydytojo, psichiatro, psichoterapeuto, psichologo, dietologo, slaugytojo ir kt.) darbas, stebėsena ir gydymas.

TESTAS

Atlikite testą ir sužinosite, ar reikėtų sunerimti dėl mitybos įpročių. Atsakykite TAIP arba NE. Kuo daugiau teigiamų atsakymų, tuo labiau reikėtų sunerimti.

  1. Ar bandote prievarta pašalinti suvalgytą maistą, nes tiek fiziškai, tiek emociškai jaučiatės nepatogiai?
  2. Ar nerimaujate, kad nekontroliuojate suvalgomo maisto kiekio?
  3. Ar per pastaruosius 3 mėn. numetėte ar priaugote daugiau nei 7 kg.?
  4. Ar laikote savo svorį (ar kūno apimtis) per dideliu, nors aplinkiniai teigia priešingai?
  5. Ar galėtumėte teigti, kad dominuoja mintys apie maistą?

Straipsnis parengtas pagal žurnalą „Prie kavos – Moters patarimai“
2019 m. lapkritis Nr. 11

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *