Gyvensenos medicinos specialistai
Ieškote būdų, kaip sėkmingai keisti savo gyvenseną, kad išvengtumėte lėtinių ligų arba sėkmingai jas kontroliuotumėte? Padėti gali gyvensenos medicinos specialistas, kuris yra šeimos gydytojo komandos dalis, atsakinga už pacientų konsultavimą sveikatai reikšmingos elgesio kaitos (fizinio aktyvumo, mitybos, emocinės sveikatos, miego,) klausimais. Šis sveikatos priežiūros specialistas padeda pacientams keisti savo gyvenimo būdą, įpročius ir elgesį taip, kad sergantys sėkmingai gydytųsi vartodami kuo mažiau vaistinių preparatų, o sveiki išvengtų lėtinių ligų. Konsultacijos metu specialistas, atsižvelgdamas į paciento sveikatos būklę, suteikia naudingos ir individualizuotos informacijos, kaip koreguoti gyvensenos veiksnius, kad pacientas užkirstų kelią lėtinėms ligoms arba sėkmingai jas valdytų. Taip pacientas skatinamas tapti medicinos specialistų partneriu ir prisiiimti bent dalį atsakomybės už savo sveikatą.
Kokias priemones taiko gyvensenos medicinos specialistai?
Gyvensenos medicinos specialistai, remdamiesi gyvensenos medicinos nuostatomis, orientuojasi į lėtinių neinfekcinių ligų gydymą, naudodami šias priemones:
- Pilnos struktūros augalinio pagrindo mitybą;
- Reguliarų fizinį aktyvumą;
- Kokybišką miegą;
- Streso valdymą;
- Žalingų medžiagų vengimą.
Kada verta kreiptis į gyvensenos medicinos specialistą?
Yra du dažniausi keliai, kuriais pacientai pasiekia gyvensenos medicinos specialistą. Pirmasis – savarankiška registracija, kuomet pats pacientas nusprendžia imtis pokyčių (sumažinti kūno svorį, koreguoti mitybos įpročius ar miegą, padidinti fizinį aktyvumą ar atsisakyti žalingų įpročių), o kad būtų lengviau, pasitelkia specialisto pagalbą. Kita dalis savarankiškai besikreipiančių pacientų yra lydimi prevencijos tikslų – norėdami užkirsti kelią lėtinių ligų išsivystymui.
Kitas kelias, gerokai dažnesnis, kuomet vizitui užsiregistruojama rekomendavus kitų sričių specialistams – šeimos gydytojui, gydytojui kardiologui, endokrinologui ar kitiems. Ypač, jei pacientui atlikus tyrimus, randama rodiklių nuokrypių ir nustatomas:
- Padidėjęs cholesterolio kiekis;
- Metabolinis sindromas;
- Antsvoris ar nutukimas;
- II tipo cukrinis diabetas;
- Lėtinė širdies liga;
- Hipertenzinė širdies liga ar jos priešligė;
- Alergija;
- Kitos lėtinės ligos.