GIMDOS KAKLELIO VĖŽIO PREVENCINĖ PROGRAMA

Gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa skirta moterims nuo 25 iki 59 metų (imtinai). iki 35 metų (imtinai) moterims kartą per 3 metus atliekamas gimdos kaklelio citologinis tepinėlis. 35-59 m. (imtinai) moterims kartą per 5 metus atliekamas gimdos kaklelio aukštos rizikos žmogaus papilomos viruso tyrimas (AR ŽPV) ir gimdos kaklelio citologinio tepinėlio ištyrimas skystoje terpėje (jei AR ŽVP tyrimas teigiamas). Gavus tepinėlių rezultatus gali būti atliekama biopsija, leidžianti objektyviai patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę. 

Kas yra gimdos kaklelio vėžys ir kas jį sukelia?

Gimdos kaklelio vėžys yra onkologinis susirgimas, kurį dažniausiai sukelia žmogaus papilomos virusas (ŽPV). sukelia pakitimus gimdos kaklelio ląstelėse, kurie ilgainiui gali virsti vėžiu – nuo ŽPV infekcijos patekimo iki invazinio vėžio išsivystymo vidutiniškai praeina 10 – 20 m.  Pagrindiniai gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksniai yra susiję su lytiniu gyvenimu: ankstyvi lytiniai santykiai (iki 20 m.), didelis lytinių partnerių skaičius, lytiniu keliu plintančios ligos, taip pat – rūkymas, alkoholis, netinkama mityba, vitaminų stoka ir nusilpęs imunitetas. Pirminių ląstelių pakitimų moteris nejaučia, todėl juos galima aptikti tik vienu būdu – profilaktine patikra.

Kodėl verta dalyvauti šioje programoje?

Lietuvoje sergamumas ir mirtingumas nuo gimdos kaklelio vėžio – vieni didžiausių Europoje. Kasmet mūsų šalyje užregistruojama daugiau kaip 400 naujų gimdos kaklelio vėžio atvejų ir miršta daugiau kaip 200 moterų. Ši liga yra viena dažniausių mirties nuo vėžio priežasčių tarp 25-59 m. amžiaus moterų. Jei moterys reguliariai dalyvauja gimdos kaklelio vėžio prevencinėje programoje, maždaug 9 iš 10 moterų užkertamas kelias susirgti invaziniu gimdos kaklelio vėžiu. Deja, didelė dalis moterų taip ir nepasitikrina manydamos, jog jei jaučiasi gerai, nieko neskauda ir nėra jokių kitų nemalonių simptomų, tai nėra jokio reikalo pasitikrinti. Visgi svarbu žinoti, kad pasireiškus simptomams (kraujavimas tarp mėnesinių, ilgesnės ir gausesnės nei įprastai mėnesinės, kraujavimas po menopauzės, kraujavimas po lytinio akto, skausmas lytinio akto metu, gausesnės makšties išskyros), gimdos kaklelio vėžys jau būna pažengęs ir išplitęs.

Ar dalyvavimas gimdos kaklelio prevencijos programoje yra mokamas?

Dalyvavimas gimdos kaklelio prevencijos programoje yra nemokamas moterims nuo 25 iki 35 metų kartą per 3 metus, o moterims, kurių amžius 35-59 m. kartą per 5 metus. Visgi reikia pažymėti, kad gimdos kaklelio citologinio tepinėlio tyrimas yra daug jautresnis, jei yra atliekamas iš skystosios terpės – tereikia apmokėti kainos skirtumą tarp PAP testo ir šio tyrimo, nes jis nėra finansuojamas valstybės lėšomis.

 

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad citologinį tyrimą atliekant skystų terpių metodu, gali būti nustatoma daugiau priešvėžinių gimdos kaklelio būklių ir iki 10 kartų sumažėja netinkamų tirti tepinėlių skaičius. Kitas svarbus privalumas yra tas, kad iš tos pačios medžiagos galima atlikti papildomus molekulinius tyrimus: nustatyti žmogaus papilomos virusą (ŽPV), lytiškai plintančių infekcinių ligų sukėlėjus (Trichomonas vaginalis, Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium, Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoeae, Ureaplasma urealyticum). Medžiaga, paimta į skystą terpę, Valstybiniame patologijos centre saugoma 3 mėnesius, todėl prireikus galima atlikti papildomus tyrimus, neimant naujo mėginio.

Kiek kainuoja gimdos kaklelio citologinio tepinėlio tyrimas atliekamas iš skystosios terpės?

Pagal programą profilaktinis onkocitologinis ištyrimas yra NEMOKAMAS  moterims nuo 25 iki 59 metų amžiaus, atliekamas paimant tepinėlį iš gimdos kaklelio akušerei ir MOKAMAS atliekant gydytojui akušeriui – ginekologui (klientei pageidaujant).

Paslauga„Altamedica“ klinikose prisirašiusioms pacientėms, €„Altamedica“ klinikose neprisirašiusioms pacientėms, €
Citologinis gimdos kaklelio tepinėlis1520
Citologinis gimdos kaklelio tepinėlis Sure Path skystoje terpėje (su terpe)2832
<35 m. PROGRAMINIS Citologinis gimdos kaklelio tepinėlis Sure Path skystoje terpėje (mokama tik už terpę) – rekomenduojama20
<35 m. PROGRAMINIS Citologinis gimdos kaklelio tepinėlis Sure Path skystoje terpėje + aukštos rizikos žmogaus papilomos viruso (AR ŽPV) tyrimas (mokama tik už terpę ir AR ŽPV) – rekomenduojama45
>35 m. PROGRAMINIS aukštos rizikos žmogaus papilomos viruso (AR ŽPV) tyrimas + Citologinis gimdos kaklelio tepinėlis Sure Path skystoje terpėje  (mokama tik už OCT) – rekomenduojama35Atsiliepimų nėra.