SKIEPAI NUO GRIPO
Gripas – ūmi kvėpavimo takų infekcija, plintanti oro lašeliniu (čiaudinti, kosint) ar tiesioginio kontakto būdais. Priešingai nei kitos kvėpavimo takų infekcijos, gripas sukelia ne tik ūmią ligą, bet ir gali sukelti rimtų komplikacijų. Kadangi gripas lengvai perduodamas aplinkiniams, neretai pasireiškia sezoninės epidemijos, kurių metu suserga apie 5–10 % šalies gyventojų. Todėl Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia, kad tai – viena rimčiausių visuomenės sveikatos problemų. Pati efektyviausia prevencijos priemonė – skiepai, kurie sergamumą bei komplikacijų tikimybę sumažina net iki 70–90 %.
Kokie gripo simptomai ir galimos komplikacijos?
Gripui būdingi galvos ir raumenų skausmai, nuovargis, silpnumas, aukšta temperatūra (didesnė nei 38°C) ir sausas kosulys. Retesni simptomai – vėmimas, pilvo skausmas ir viduriavimas. Galimos komplikacijos:
- Galvos smegenų uždegimas (meningitas, encefalitas);
- Ausų uždegimas,
- Sinusitas,
- Bronchitas,
- Lėtinių ligų paūmėjimas,
- Raumenų uždegimas ir kt.
Gripo virusas
Gripo virusas gali būti trijų tipų – Influenzavirus A, B ir C. Gripo A virusas – patogeniškas žmonėms, paukščiams ir žinduoliams, o žmonių populiacijoje sukelia pandemijas ir epidemijas. Gripo B virusas – patogeniškas žmonėms ir kas kelerius metus sukelia epidemijas. Gripo C virusas – patogeniškas žmonėms ir kiaulėms, tačiau sukelia tik nedidelius protrūkius.
Kadangi gripo virusui būdingos genetinės mutacijos, lemiančios gripo viruso savybių įvairovę, PSO nuolat stebi šių virusų kaitą ir rekomenduoja būsimo sezono vakcinos antigeninę sudėtį.
Kas gali nemokamai pasiskiepyti nuo gripo?
Gripu gali susirgti kiekvienas bet kokio amžiaus žmogus, todėl Pasaulinė sveikatos organizacija rekomenduoja skiepytis kiekvienam vakcinai nealergiškam asmeniui. Visgi, asmenims, priklausantiems padidintos rizikos grupėms, kyla didžiausia grėsmė sveikatai, nes gripo komplikacijos yra ypač sunkios ir gali sukelti mirtį. Todėl Lietuvoje nemokamai nuo gripo pasiskiepyti galima šioms rizikos grupėms priklausantiems asmenims:
- nėščiosioms (bet kuriuo nėštumo laikotarpiu);
- nuo 65 m. amžiaus ir vyresniems asmenims;
- Vaikams nuo 2 - 7 metų.
- sergantiems lėtinėmis ligomis, nepriklausomai nuo jų amžiaus (taip pat ir vaikai);
- gyvenantiems socialinės slaugos ir globos įstaigose (taip pat ir vaikų globos įstaigose).
- sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams (taip pat ir gydytojams odontologams).
Nuo 2023 m. asmenys, priklausantys rizikos grupėms, gali nemokamai pasiskiepyti kombinuota gripo ir COVID-19 vakcina vieno vizito metu. Tai gali padaryti:
*„Altamedica“ šeimos klinikose mokamai nuo gripo gali būti skiepijami tiek prisirašę, tiek neprisirašę pacientai, tačiau norint nemokamai pasiskiepyti, būtina tapti klinikos pacientu. Kaip tapti „Altamedica“ klinikos pacientu.
Kaina prisirašiusiems, € | Kaina neprisirašiusiems, € | |
Gripo vakcina (VaxigripTetra) vakcina (Silgard) | 22 | 24 |
VAC01 Gripo vakcina ( Influvac Tetra ) | 22 | 24 |
Palikti atsiliepimą:
Atsiliepimai:
Atsiliepimų nėra.
KLINIKOS
Skiepai nuo gripo: ką verta žinoti?
Vakcinacija – pati efektyviausia priemonė, padedanti apsisaugoti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų. „Altamedica“ šeimos klinikose nuo gripo skiepijama Vaxigrip Tetra arba Influvac Tetra vakcinomis. Abi vakcinos yra negyvos, todėl negali sukelti gripo. Vaxigrip Tetra arba Influvac Tetra vakcinos yra keturvalentės – apsaugo nuo keturių galimų gripo padermių (dviejų A ir dviejų B padermių). Šiomis vakcinomis galima skiepyti vaikus nuo 6 mėnesių ir suaugusiuosius. Suaugusiems ir anksčiau nuo gripo skiepytiems vaikams skiriama viena vakcinos dozė. Vaikai iki 9 metų, kurie anksčiau nuo gripo nebuvo skiepyti, vakcinuojami antra vakcinos doze, kuri skiriama praėjus 1 mėnesiui po pirmosios.
Pasiskiepyti nuo gripo galima ir nėštumo metu. Kadangi jaunesniems nei 6 mėnesių kūdikiams vakcinos saugumas neištirtas, rekomenduojama pasyvi apsauga, kai nėščiai moteriai suleidžiama viena vakcinos dozė, kuri gali apsaugoti tiek mamą, tiek kūdikį nuo gimimo iki mažiau nei 6 mėnesių.
Kada geriausia skiepytis nuo gripo?
Kadangi gripo viruso atmainos nuolat kinta, nuo gripo rekomenduojama skiepytis kasmet. Lietuvoje sergamumo gripu padidėjimas fiksuojamas rudens ir žiemos sezonais. Dažniausiai endeminėmis zonomis tampa didieji Lietuvos miestai – Vilnius, Kaunas ar Klaipėda, tiesa, užsikrėtimo atvejų neišvengiama ir mažesniuose miestuose bei kaimuose. Įprastai gripo sezonas prasideda 40 metų savaitę (spalio mėnesį) ir tęsiasi iki 20 kitų metų savaitės (gegužės mėnesio). Todėl geriausias metas pasiskiepyti – prieš prasidedant gripo sezonui – nuo rugsėjo iki lapkričio. Tiesa, net ir sausio ar vasario mėnesiais skiepytis ne per vėlu, nes reikia maždaug dviejų savaičių, kad žmogaus organizme susidarytų antikūnai kovai su gripo virusu. Žmogaus organizmą skiepas apsaugo visą sezoną.
Vienas labiausiai pacientus neraminančių klausimų – „Ar galima skiepytis nuo gripo sloguojant“? Vakcinaciją reikėtų atidėti pasireiškus ligai su karščiavimu arba esant lėtinės ligos paūmėjimui. Sloguojant, bet neturint temperatūros – skiepytis galima.
*Norint nemokamai pasiskiepyti kombinuota gripo ir COVID-19 vakcina, būtina tapti klinikos pacientu. Kaip tapti „Altamedica“ klinikos pacientu.
Galimas šalutinis poveikis
Pasiskiepijus nuo gripo, gali pasireikšti lengvi ir trumpalaikiai nepageidaujami simptomai. Dažniausiai injekcijos vietoje pastebimas paraudimas, patinimas ar skausmas, tačiau tai įprasta reakcija po bet kurio skiepo, tad jaudintis nereikėtų. Taip pat gali pasireikšti:
- galvos ir raumenų skausmai;
- karščiavimas, nuovargis ar drebulys;
- apetito stoka.
Norite pasiskiepyti nuo gripo? Užsiregistruokite vizitui internetu arba telefonu – susisiekus su „Altamedica“ šeimos klinikos registratūra. Klinikos personalas visada atsakys į pacientams rūpimus klausimus (pvz., kokia skiepų kaina ar periodiškumas), kad padėtų užtikrinti Jūsų sveikatą.