Visi esame girdėję frazę „Sėdėk tiesiai, kitaip skaudės nugarą“. Paprastai po šios frazės pakoreguojame savo laikyseną, tačiau tik trumpam. Kodėl svarbu taisyklinga vaikų laikysena? Šiuolaikiniams vaikams daug laiko praleidžiant susikūprinus prie kompiuterių ir telefonų, geros laikysenos samprata tampa labai svarbi jų sveikatai.
Tai, kas yra laikysena? Laikysena – individuali, įprastinė kūno padėtis (stovint, sėdint, einant) be didelio raumenų įsitempimo.
Taisyklingos laikysenos esmė – sumažinti raumenų, laikančių žmogaus kūną, įtampą. Kalbant apie taisyklingą laikyseną, pirmiausia svarbu atkreipti dėmesį į stuburo išsidėstymą – ar stuburas yra neutralus ir teisingai išsidėstęs. Kaklo, pečių, klubų ir pėdų išsidėstymas taip pat yra geros laikysenos pagrindas.
Terminas „Skoliozė“ žinomas nuo senų laikų. Jau Hipokratas buvo kalbėjęs apie stuburo iškrypimą (lot. „spina luxate“), o Galenas pirmą kartą apibrėžė skoliozę kaip nenormalų šoninį stuburo išlinkimą.
Skoliozė – stuburo iškrypimas į šoną, dažniausiai krūtininėje ir/ar juosmeninėje stuburo dalyje, su stuburo slankstelių rotacija aplink savo ašį.
Idiopatinės skoliozės terminas, pritaikytas Kleinbergo, taikomas visiems pacientams, kuriems neįmanoma nustatyti konkrečios deformaciją sukeliančios ligos. Dažnai tai pasireiškia iš pažiūros sveikiems vaikams ir gali progresuoti dėl daugelio veiksnių.
Idiopatinė skoliozė gali išsivystyti bet kuriuo vaikystės ir paauglystės metu. Dažniausiai pasireiškia greito augimo laikotarpiais:
Kai kuriems vaikams, turintiems skoliozę, gali skaudėti nugarą, tačiau dažniau tai pasitaiko šia liga sergantiems suaugusiesiems.
Į specialistą verta kreiptis, pastebėjus skoliozės simptomų. Specialistas, apžiūrėjęs vaiko nugarą ir įtaręs skoliozę, nukreips Jus pas gydytoją, padėsiantį nustatyti diagnozę. Apžiūros metu taip pat bus atlikta nugaros rentgeno nuotrauka, siekiant patikrinti, ar stuburas kreivas ir koks linkis yra stipriausias. Jei Jūsų vaikui diagnozuota skoliozė, turėtumėte kreiptis į specialistą, kad aptartumėte gydymo galimybes.
Skoliozės gydymas priklauso nuo vaiko amžiaus, kreivės sunkumo ir nuo to, ar laikui bėgant ji gali pablogėti.
Daugeliui vaikų nereikia jokio gydymo, tik reguliarių kineziterapijos užsiėmimų, ir tik nedaugeliui reikia operuoti stuburą. Kūdikiams ir mažiems vaikams dažniausiai nereikia gydymo, nes laikui bėgant kreivė pagerėja. Vyresniems vaikams, kol šie nustoja augti, gali tekti nešioti nugaros įtvarus, kad stuburo linkiai nepablogėtų. Kitais atvejais, norint kontroliuoti stuburo augimą, gali prireikti operacijos.
Pastebėję skoliozės simptomų, galite kreiptis į „Altamedica“ Reabilitacijos kliniką, kurioje dirbantys specialistai padės išspręsti laikysenos sutrikimus.
Straipsnį parengė sertifikuota Schroth metodo instruktorė, kineziterapeutė Ugnė Gečiūnaitė.
* Schroth metodas – specifiškai skoliozei pritaikyta kineziterapijos rūšis, skirta gydyti skoliozei.