Kodėl svarbu taisyklinga vaikų laikysena?

taisyklinga-vaikų-laikysena-Altamedica

Kodėl svarbu taisyklinga vaikų laikysena?

Visi esame girdėję frazę „Sėdėk tiesiai, kitaip skaudės nugarą“. Paprastai po šios frazės pakoreguojame savo laikyseną, tačiau tik trumpam.  Kodėl svarbu taisyklinga vaikų laikysena? Šiuolaikiniams vaikams daug laiko praleidžiant susikūprinus prie kompiuterių ir telefonų, geros laikysenos samprata tampa labai svarbi jų sveikatai.

Tai, kas yra laikysena? Laikysena – individuali, įprastinė kūno padėtis (stovint, sėdint, einant) be didelio raumenų įsitempimo.

Taisyklingos laikysenos esmė – sumažinti raumenų, laikančių žmogaus kūną, įtampą. Kalbant apie taisyklingą laikyseną, pirmiausia svarbu atkreipti dėmesį į stuburo išsidėstymą – ar stuburas yra neutralus ir teisingai išsidėstęs. Kaklo, pečių, klubų ir pėdų išsidėstymas taip pat yra geros laikysenos pagrindas.

Netaisyklinga laikysena: koks poveikis vaikui?

  1. Lėtinis kaklo ir nugaros skausmas yra gerai žinomas blogos laikysenos šalutinis poveikis. Be to, netaisyklinga laikysena gali turėti įtakos vaikų gebėjimui susikaupti, jų pusiausvyrai ir bendram pasitikėjimo lygiui.
  2. Nuolatinis kūprinimasis taip pat gali daryti spaudimą vaiko vidaus organams ir sukelti virškinimo problemų. Kadangi laikysena yra įpročio reikalas, svarbu ją ištaisyti kaip įmanoma anksčiau.
  3. Bloga laikysena taip pat gali sukelti rimtesnių problemų, tokių kaip skoliozė arba nenormalus kaulų augimas, be to, įrodyta, kad netaisyklinga laikysena yra susijusi su venų varikoze ir padidėjusia širdies ligų rizika.

Taisyklinga laikysena

  1. Taisyklinga vaiko laikysena stovint užtikrina tolygų svorio pasiskirstymą ant abiejų kojų.
  2. Stovint per daug tiesiai, išlenkus nugarą, įtempus kaklą ir pečius bei atitraukus galvą patiriamas toks pats neigiamas poveikis, kaip ir kūprinantis.
  3. Stuburas turi būti neutralus ir atsipalaidavęs, su natūraliu išlinkimu.
  4. Sėdint ant kėdės, vaiko pėdos turi siekti grindis arba kėdutė turi turėti patogią skersinę atramą, kad vaiko kojos galėtų pailsėti. Todėl labai svarbu kėdės ergonomika, ypač tos, ant kurios vaikas sėdi ilgą laiką.

Vaikų laikysena: kas gali turėti įtakos?

  1. Aktyvumo lygis;
  2. Amžius ir lytis;
  3. Pasitikėjimas savimi;
  4. Ūgis ir svoris;
  5. Sėdimi baldai mokykloje ir namuose;
  6. Mokyklinės kuprinės svoris ir dydis.

Laikysenos sutrikimas – skoliozė

Terminas „Skoliozė“ žinomas nuo senų laikų. Jau Hipokratas buvo kalbėjęs apie stuburo iškrypimą (lot. „spina luxate“), o Galenas pirmą kartą apibrėžė skoliozę kaip nenormalų šoninį stuburo išlinkimą.

Skoliozė – stuburo iškrypimas į šoną, dažniausiai krūtininėje ir/ar juosmeninėje stuburo dalyje, su stuburo slankstelių rotacija aplink savo ašį.

Idiopatinės skoliozės terminas, pritaikytas Kleinbergo, taikomas visiems pacientams, kuriems neįmanoma nustatyti konkrečios deformaciją sukeliančios ligos. Dažnai tai pasireiškia iš pažiūros sveikiems vaikams ir gali progresuoti dėl daugelio veiksnių.

Idiopatinė skoliozė gali išsivystyti bet kuriuo vaikystės ir paauglystės metu. Dažniausiai pasireiškia greito augimo laikotarpiais:

  1. pirmaisiais gyvenimo mėnesiais, paprastai nuo 6 iki 24 mėnesių,
  2. nuo 5 iki 8 metų amžiaus, kai yra didžiausias augimo šuolis į ūgį.
  3. 11–14 metų, kai yra spartus augimo šuolis. Stuburo kreivumo vystymosi greitis sparčiausiai keičiasi brendimo pradžioje.

Skoliozės simptomai

  1. Matomi ryškūs stuburo linkiai;
  2. Kūnas labiau pasviręs į vieną pusę;
  3. Nelygūs pečiai;
  4. Išsikišęs vienas petys arba klubas;
  5. Šonkauliai išsikišę iš vienos pusės;
  6. Netinkamai prigludę drabužiai.

Kai kuriems vaikams, turintiems skoliozę, gali skaudėti nugarą, tačiau dažniau tai pasitaiko šia liga sergantiems suaugusiesiems.

Kada reiktų kreiptis į specialistą?

Į specialistą verta kreiptis, pastebėjus skoliozės simptomų. Specialistas, apžiūrėjęs vaiko nugarą ir įtaręs skoliozę, nukreips Jus pas gydytoją, padėsiantį nustatyti diagnozę. Apžiūros metu taip pat bus atlikta nugaros rentgeno nuotrauka, siekiant patikrinti, ar stuburas kreivas ir koks linkis yra stipriausias. Jei Jūsų vaikui diagnozuota skoliozė, turėtumėte kreiptis į specialistą, kad aptartumėte gydymo galimybes.

Skoliozės gydymas priklauso nuo vaiko amžiaus, kreivės sunkumo ir nuo to, ar laikui bėgant ji gali pablogėti.

Daugeliui vaikų nereikia jokio gydymo, tik reguliarių kineziterapijos užsiėmimų, ir tik nedaugeliui reikia operuoti stuburą. Kūdikiams ir mažiems vaikams dažniausiai nereikia gydymo, nes laikui bėgant kreivė pagerėja. Vyresniems vaikams, kol šie nustoja augti, gali tekti nešioti nugaros įtvarus, kad stuburo linkiai nepablogėtų. Kitais atvejais, norint kontroliuoti stuburo augimą, gali prireikti operacijos.

Pastebėję skoliozės simptomų, galite kreiptis į „Altamedica“ Reabilitacijos kliniką, kurioje dirbantys specialistai padės išspręsti laikysenos sutrikimus.

Straipsnį parengė sertifikuota Schroth metodo instruktorė, kineziterapeutė Ugnė Gečiūnaitė.

* Schroth metodas – specifiškai skoliozei pritaikyta kineziterapijos rūšis, skirta gydyti skoliozei.

Plačiau apie paslaugas: