ENDOKRINOLOGIJA

ENDOKRINOLOGIJA

Kada pravartu kreiptis į gydytoją endokrinologą?

Gydytojo endokrinologo konsultacija ir endokrinologiniai tyrimai gali būti reikalingi tiek suaugusiesiems, tiek vaikams.

Paaugliams gydytojo endokrinologo konsultacijos gali prireikti, jei šeimos nariams buvo nustatytos paveldimos lėtinės ligos, galinčios turėti įtakos endokrininės sistemos veiklai. Taip pat pasikonsultuoti su gydytoju endokrinologu gali prireikti ir brendimo laikotarpiu. Nors šiuo laikotarpiu hormoniniai sutrikimai yra įprasti, tačiau pravartu nuolat stebėti situaciją ir prireikus kreiptis į gydytoją endokrinologą, nes, laiku nustačius sutrikimą ir pradėjus jo gydymą, sumažėja galimų komplikacijų tikimybė.

Suaugusiesiems gydytojo endokrinologo pagalbos neretai prireikia pradedant planuoti šeimos pagausėjimą. Kadangi endokrininė sistemos hormonų veikla yra susijusi ir su reprodukcine sistema, gali kilti sunkumų susilaukti vaikų. Dažniausiai tai lemia kiaušidžių veiklos sutrikimai. Sutrikus kiaušidžių veiklai, be vaisingumo problemu, taip pat pastebimos nereguliarios mėnesinės, mėnesinių srauto pokyčiai, per didelis plaukuotumas, spuogai, svorio padidėjimas arba sunkumas numesti svorio, nuotaikų kaita, sumažėjęs lytinis potraukis. Siekiant padėti pacientams susilaukti vaikelio, gydytojai ginekologai glaudžiai bendradarbiauja kartu su gydytojais endokrinologais.

Pasikonsultuoti su gydytoju endokrinologu taip pat reikėtų sergant ar įtariant:

Gliukozės apykaitos sutrikimus

Cukrinis diabetas tai – lėtinė liga, veikianti organizmo gebėjimą reguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Pagrindiniai šios ligos simptomai – dažnas šlapinimasis, per didelis troškulys, nepaaiškinamas svorio kritimas, padidėjęs alkis, nuovargis, neryškus matymas, lėtas žaizdų gijimas ir dažnos infekcijos. Kai kurie asmenys taip pat gali jausti rankų ar kojų dilgčiojimą ar tirpimą. Svarbu pažymėti, kad kiekvienas žmogus šiuos simptomus gali išgyventi skirtingai ir nebūtinai patirti visus.

Skydliaukės ligą

Sutrikus skydliaukės veiklai, gali atsirasti specifinių simptomų. Esant nepakankamai skydliaukės veiklai, pasireiškia nuovargis, svorio padidėjimas, jautrumas šalčiui, vidurių užkietėjimas, odos sausumas, plaukų slinkimas, depresija ir bendras vangumas. Padidėjęs skydliaukės aktyvumas pasireiškia tokiais simptomais kaip svorio kritimas, greitas ar nereguliarus širdies plakimas, padidėjęs prakaitavimas, nerimas ar dirglumas, drebulys, miego sutrikimai ir skydliaukės padidėjimas (gūžys).

Antinkščių ligą

Antinksčiai yra atsakingi už hormonų, kurie padeda reguliuoti įvairias kūno funkcijas, gamybą. Sutrikus antinkščių veiklai, gali pasireikšti specifinių simptomų. Adisono ligos, kai antinksčiai negamina pakankamai hormonų, atveju gali kamuoti nuovargis, silpnumas, svorio kritimas, žemas kraujospūdis, odos patamsėjimas, druskos troškimas ir apetito praradimas. Įtariant Kušingo sindromą, kai yra per didelė hormonų gamyba, pastebimas svorio padidėjimas, ypač aplink veidą ir pilvą, aukštas kraujospūdis, raumenų silpnumas, odos plonėjimas, lengvas mėlynių susidarymas ir nuotaikų kaita. Svarbu pažymėti, kad šie simptomai gali skirtis ir ne visi gali patirti juos visus.

Kaulų retėjimą

Osteoporozė tai – patologija, kuriai būdingas palaipsniui mažėjantis kaulų tankis ir stiprumas, dėl to kaulai tampa trapūs ir lengvai lūžta. Ankstyvosiose osteoporozės stadijose dažnai nepastebima jokių simptomų. Tačiau, kai liga progresuoja, pastebimas kaulų skausmas ar jautrumas, lūžiai, kurie įvyksta lengviau nei tikėtasi (ypač stuburo, klubo ar riešo srityje), pasvirimas, ūgio netekimas, nugaros skausmai, kurie pasireiškia dėl lūžių ar susilpnėjusių slankstelių. Osteoporozė gali būti tylus sutrikimas, kol neįvyksta lūžis, todėl svarbu aktyviai rūpintis kaulų sveikata.

Nutukimą

Tai lėtinė liga, kuriai būdingas per didelis kūno riebalų kaupimasis, galintis turėti neigiamą poveikį sveikatai. Svarbu suprasti, kad nutukimas yra ne tik estetinė problema. Nutukimas padidina įvairių sveikatos sutrikimų, įskaitant antro tipo cukrinį diabetą, širdies ligas, aukštą kraujospūdį, tam tikrų rūšių vėžį, miego apnėją ir sąnarių problemas, išsivystymo riziką. Nutukimas taip pat gali turėti įtakos emocinei sveikatai – sumenkinti savigarbą, sukelti depresiją ir gyvenimo kokybės pablogėjimą. Nutukimo gydymas gali apimti gyvenimo būdo pokyčius, pavyzdžiui, sveiką, subalansuotą mitybą, fizinio aktyvumo didinimą. Kai kuriais atvejais gali būti rekomenduojami vaistai arba chirurginė intervencija.

Tinkama endokrininės sistemos veikla užtikrina optimalų medžiagų apykaitos, organų ir audinių funkcionavimą. Todėl pastebėjus jos sutrikimus, reikėtų nedelsti ir kreiptis į specialistus. Konsultacijos metu gydytojas endokrinologas išklausys ir įvertins jūsų simptomus ir nustatys jus kamuojančių simptomų priežastis, prireikus – paskirs papildomus tyrimus ar kitų specialistų konsultacijas.

GYDYTOJAI​

Svarbu žinoti, kad endokrininių sutrikimų gydymas visada parenkamas individualiai, priklausomai nuo sutrikimo ir atsižvelgiant į paciento sveikatos būklę.

KAINOS

 Prisirašiusiems pacientams, €Neprisirašiusiems pacientams, €
Pirminė gydytojo endokrinologo konsultacija5055
Pakartotinė konsultacija
(per 1 mėn. po pirminės konsultacijos)
3540
Konsultacija su skydliaukės echoskopija7580
Skydliaukės echoskopija3941

 Su šeimos gydytojo siuntimu, €Be šeimos gydytojo siuntimo, €
Pirminė konsultacijaNemokamai65

Pakartotinė konsultacija (per 1 mėn. po pirminės konsultacijos)

Nemokamai35
Skydliaukės echoskopijaNemokamai39

Palikti atsiliepimą:

Atsiliepimai:

Atsiliepimų nėra.

KLINIKOS

Endokrinologiniai tyrimai

Tai – neinvaziniai ir neskausmingi tyrimai, kurie leidžia įvertinti arba stebėti patologijas ir sutrikimus, susijusius su endokrininės sistemos veikla. Dažniausiai šie tyrimai atliekami, norint:

Endokrininių sutrikimų gydymas

Endokrinologija apima specifinius sutrikimų gydymo būdus:

Svarbu žinoti, kad endokrininių sutrikimų gydymas visada parenkamas individualiai, priklausomai nuo sutrikimo ir atsižvelgiant į paciento sveikatos būklę.

NAUJIENOS

Endokrinologija – kas tai?

Dažnai šis klausimas kyla pacientams, pirmą kartą apsilankantiems pas gydytoją endokrinologą. „Altamedica“ šeimos klinikų gydytojai endokrinologai pastebi, kad ši endokrininės sistemos sutrikimų nustatymą bei gydymą apimanti medicinos šaka – labai meniška. „Dirbant joje, reikia pasitelkti ne tik žinias, bet ir vaizduotę, kad suprastum, kaip mažas hormoninis nuokrypis gali pakeisti žmogaus savijautą, išvaizdą ir net charakterį.“ Ši medicinos sritis yra glaudžiai susijusi su daugybe skirtingų patologijų, tokių kaip skydliaukės sutrikimai, cukrinis diabetas, osteoporozė, nevaisingumas, hipertenzija ir nutukimas. Dažniausiai endokrininės sistemos sutrikimus lemia rūkymas, alkoholio vartojimas, prasti mitybos įpročiai, genetinės ir kitos lėtinės ligos.

Endokrinologijos esmė – endokrininės sistemos veikla. Endokrininę sistemą sudaro liaukos ir organai (skydliaukė, pagumburis, kankorėžinė liauka, hipofizė, prieskydinė liauka, antinksčiai, kasa, sėklidės, kiaušidės), kurie išskiria hormonus ir kartu reguliuoja gyvybines organizmo funkcijas. Žmogaus organizme veikia apie 40 hormonų. Jie yra susiję su: