Skiepai nuo erkinio encefalito: viskas, ką reikia žinoti
Tenka priminti, kad, deja, Lietuva yra endeminė erkinio encefalito ir Laimo ligos šalis, nes čia itin didelė erkių populiacija. Skiepai nuo erkinio encefalito – veiksmingiausia apsaugos priemonė nuo sunkiausios erkių pernešamos ligos. Pasiskiepyti būtina kuo greičiau, iki erkių aktyvumo piko.
Kada erkės aktyviausios?
Erkių aktyvumo sezonas prasideda ankstyvą pavasarį, balandžio mėnesį, ir tęsiasi iki lapkričio mėnesio. Erkės aktyvios tampa tuomet, kai vidutinė paros temperatūra pasiekia septynis laipsnius šilumos.
Erkinio encefalito simptomai
Erkinį encefalitą lemia ne erkės įkandimas, bet joje tūnantis virusas. Ši liga sukelia miego, atminties, dėmesio ir elgesio, pusiausvyros, koordinacijos ir judėjimo sutrikimus, dirglumą, dažnus galvos skausmus. Taip pat gali lemti sunkų paralyžių ir parezes, raumenų atrofijas ir traukulius. Užsikrėtęs asmuo gali tapti nedarbingas ir neįgalus.
Skiepai nuo erkinio encefalito: kodėl verta skiepytis?
Užsikrėtus erkinio encefalito virusu, tačiau esant vakcinuotam, didėja tikimybė išvengti galimo stacionarizavimo, sunkaus gydymo, gijimo proceso bei liekamųjų reiškinių, lydėsiančių visą gyvenimą. Specifinio gydymo nuo erkinio encefalito nėra, jo eiga dažnai sunki, o padariniai dažniausiai itin nemalonūs, kartais pasibaigiantys ir mirtimi. Todėl vienintelis būdas kovoti su šiuo susirgimu yra vakcinacija ir vengimas galimo erkės įsisiurbimo.
Skiepai nuo erkinio encefalito: vakcinacijos schemos
Skiepai nuo erkinio encefalito rinkoje jau 40 metų. Todėl tai yra tikrai saugi ir patikima apsaugos priemonė nuo vienos sunkiausių erkių pernešamų ligų.
Skiepijimo schema imunitetui metams
Tam, kad susidarytų apsauginis imunitetas vieniems metams, reikalingos dvi vakcinos dozės. Apsauga nuo erkinio encefalito susiformuoja praėjus 2 savaitėms nuo antrosios vakcinos dozės suleidimo.
Skiepijimo schema ilgalaikiam imunitetui
Pagrindinis skiepijimo planas susideda iš trijų injekcijų. Toliau imunitetą palaiko vienkartinės vakcinos dozės.
Pirmoji ir antroji dozės suleidžiamos nuo 1 iki 3 mėnesių intervalu. Jei būtina, kad imuninis atsakas susidarytų greičiau, antroji dozė gali būti suleista praėjus dviems savaitėms po pirmosios dozės suleidimo. Po pirmųjų dviejų dozių suleidimo susidaro pakankama apsauga nuo erkių, esant erkių aktyvumo sezonui.
Trečioji dozė turi būti skiriama praėjus nuo 5 iki 12 mėnesių po antrosios dozės suleidimo. Suleidus trečiąją vakcinos dozę, apsauga trunka mažiausiai 3 metus.
Palaikomieji skiepai nuo erkinio encefalito
Pirmoji palaikomoji dozė turi būti skiriama praėjus 3 metams po trečiosios dozės suleidimo.
Kitos palaikomosios dozės turi būti skiriamos kas 5 metus nuo paskutinės palaikomosios dozės. Asmenims, vyresniems nei 60 metų, intervalai tarp palaikomųjų dozių neturi būti ilgesni nei 3 metai.
Idealu, jei laikomasi paskirto skiepijimo plano, tačiau net ir pavėlavus pasiskiepyti, visos skiepijimo schemos iš naujo pradėti nereikia. Tokiu atveju geriausia konsultuotis su gydytoju, kuris patars, kaip toliau tęsti skiepijimą ir kokius tyrimus verta atlikti.
Straipsnį parengė šeimos gydytoja Viktorija Kazlauskienė