Spalvos vaikų gyvenime: ką naudinga žinoti?

Spalvos-Altamedica

Spalvos vaikų gyvenime: ką naudinga žinoti?

Spalvos – pirmasis požymis, kurį kūdikiai gali atskirti. Nustatyta, kad naujagimiai pirmiausia suvokia tik baltą ir juodą spalvas. Tačiau vėliau mažylio emociniame pasaulyje vyksta radikalūs pokyčiai. Kaip įtraukti spalvas į mažylių gyvenimą ir ką apie jas svarbu žinoti komentuoja „Altamedica“ Vaikų reabilitacijos klinikos ergoterapeutė Jūratė Žemaitytė.

Spalvos iki pirmųjų gyvenimo metų

  • Gimus mažyliui pirmuosius keletą mėnesių rekomenduojama naudoti juodai baltus paveikslėlius. Tuomet po truputį įvedinėti raudoną spalvą. Šias juodas, baltas, raudonas korteles rekomenduojama rodyti maždaug 20 cm atstumu nuo mažylio akių.
  • Kortelės puikiai pasiteisina norint skatinti kūdikio gulėjimą ant pilvuko ar ilginant pilvuko laiką dienos eigoje.
  • Kai mažylis reiškia susidomėjimą juodoms, baltoms, raudonoms kortelėms po truputį galima paįvairinti spalvas ir įsitraukti kitas, tokias kaip: mėlyna, žalia ir geltona. Su šiomis išvardintomis pagrindinėmis spalvomis galima skatinti 5–6 mėnesių kūdikio tolesnį smalsumą spalvoms.

Pirmieji ir antrieji gyvenimo metai

  • Labai svarbu vaikui kuo daugiau kalbėti apie spalvas ir jas įvardinti bei akcentuoti, pvz., tavo žaislas yra raudonos spalvos, tavo puodelis, iš kurio geri – žalios. Einant pasivaikščioti su vaiku akcentuokite tai, ką matote – važiuoja mėlyna mašina, žolė – žalia, dangus – mėlynas, saulė – geltona ir t.t. Per asociacijas vaikui lengviau įsiminti bei prisiminti spalvas.
  • Reikia nepamiršti, kad vaikai visus naujus įgūdžius išmoksta ir geriau įsisavina žaisdami. Pradedant nuo paprastų užduočių žaidimo forma ir tik tuomet po truputį sunkinant veiklas, pvz., rūšiavimas pagal spalvas, tos pačios spalvos suradimas, spalvos įvardinimas, simbolių susiejimas su spalvomis ir t.t. Tai padės išlaikyti vaiko susidomėjimą ir skatins vaiko motyvaciją veikloms su spalvomis.
  • Vartant vaikiškas knygutes verta akcentuoti ir įvardinti kiekvieno gyvūno, daikto, objekto spalvas. Svarbu nepamiršti, kad knygutėje rodomų daiktų spalvos sutaptų su tikrais reiškiniais gyvenime.

Antrieji tretieji gyvenimo metai

  • Šiame amžiaus tarpsnyje vaikai jau pažįsta, geba įvardinti pagrindines spalvas ir žino, kuri spalva vaikui gražiausia. Naudinga vaikui kuo daugiau leisti piešti pieštukais, kreidelėmis, guašu, flomasteriais. Pasiekus trečiuosius gyvenimo metus po truputį galite pradėti mokyti vaiką spalvų atspalvių.