Sugrįžo kūdikiams itin pavojinga liga – kokliušas: kaip apsisaugoti?

Kokliušas Altamedica

Sugrįžo kūdikiams itin pavojinga liga – kokliušas: kaip apsisaugoti?

Atrodytų, pamiršta liga – kokliušas – sugrįžo. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras skelbia, kad mažėjant skiepijimo apimtims, kurios nesiekia rekomenduojamų 95 %, Lietuvoje daugėja kokliušo atvejų. Plačiau apie kokliušą ir būdus, kaip apsisaugoti nuo šios pavojingos ligos, pasakoja šeimos gydytoja Milda Jančioraitė.

Gydytoja pastebi, kad suaugusieji paprastai serga lengvesne šios ligos forma, tačiau kokliušas itin pavojingas kūdikiams.

Milda Jančioraitė, Altamedica Šiaurės klinika, šeimos gydytoja

Milda Jančioraitė

Šeimos gydytoja

Kas yra kokliušas ir kodėl ši liga ypač pavojinga kūdikiams?

Kokliušas – bakterinė infekcija, pažeidžianti kvėpavimo takus ir galinti sukelti rimtas bei kartais net gyvybei pavojingas komplikacijas. Gydytoja pastebi, kad suaugusieji paprastai serga lengvesne šios ligos forma, tačiau kokliušas itin pavojingas kūdikiams. Užsikrėtus kokliušu, maždaug pusei jaunesnių nei vienų metų kūdikių reikalingas gydymas ligoninėje. Jiems dažnai išsivysto komplikacijos – plaučių uždegimas, miego sutrikimas, kai miegant protarpiais nutrūksta ir vėl atsinaujina kvėpavimas, gali atsirasti traukuliai, smegenų pažeidimas dėl deguonies trūkumo. Apie 1 % kūdikių nuo šios ligos komplikacijų miršta.

Kaip apsisaugoti nuo kokliušo?

Šeimos gydytoja Milda tikina, kad efektyviausias būdas apsisaugoti nuo kokliušo ir jo sukeliamų pavojingų komplikacijų – skiepai. Kūdikių vakcinacija nuo kokliušo pradedama 2 mėn. amžiuje, o kol susiformuoja imunitetas, po pirmosios vakcinos dozės turi praeiti apie 2–4 savaitės. Todėl pirmaisiais gyvenimo mėnesiais kūdikiams yra didžiausia rizika susirgti šia liga. Suteikti kūdikiams apsaugą nuo šios pavojingos infekcijos pirmaisiais jų gyvenimo mėnesiais gali padėti nėščiųjų skiepijimas nuo kokliušo.  Paskiepijus nėščiąją, jos organizmas pradeda gaminti antikūnus, kurie apsaugo ne tik pačią nėščiąją, bet ir kūdikį. Antikūnai nėštumo metu yra perduodami ir vaisiui, taip po gimimo kuriam laikui suteikdami kūdikiui pasyvų imunitetą.

Skiepas nuo kokliušo nėštumo metu

Lietuvos akušerių ginekologų draugija rekomenduoja šia vakcina pasiskiepyti kiekvieno nėštumo metu – 27–36 nėštumo savaitę, net jeigu nepraėjo 12 mėn. nuo paskutinio įskiepijimo. Gydytoja Milda primena, kad esant neišnešiotumo rizikai, galima vakcinacija ir anksčiau, nuo 20 nėštumo savaitės. Ankstesnio skiepijimo tikslas – užtikrinti reikalingą antikūnų kiekį, reikalingą anksčiau gimusio naujagimio apsaugai.

Lietuvoje nėščiosios skiepijamos nuo kokliušo valstybės biudžeto lėšomis. Vakcinos efektyvumas – apie 90 %. Nėščiosios skiepijamos trivalente difterijos, stabligės ir kokliušo vakcina (vakcinos atskirai nuo kokliušo nėra), kuri papildomai apsaugo dar nuo dviejų ligų, labai pavojingų naujagimiams, tačiau retesnių nei kokliušas. Vakcina yra negyvoji, todėl ligos sukelti negali ir yra saugi nėščiosioms. Kilus klausimų ar abejonių, dėl skiepų rekomenduojama pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju ar kitu nėštumą prižiūrinčiu gydytoju, – primena gydytoja.

Kviečiame būsimus tėvus pasitikėti mokslu ir priimti tinkamus sprendimus, kurie padės apsaugoti savo vaikus nuo sunkių komplikacijų ir visą visuomenę nuo užkrečiamųjų ligų protrūkių.