Nerimas paauglystėje: supratimas, įveikimas ir paramos svarba

Nerimas paauglystėje Altamedica

Nerimas paauglystėje: supratimas, įveikimas ir paramos svarba

Dažnam jaunuoliui paauglystė – sudėtingas laikotarpis, kurio metu susiduriama su įvairiais fiziniais, socialiniais ar emociniais pokyčiais. Todėl vienas dažniausių jausmų, kurį jaučia dauguma paauglių, yra nerimas. Nors tai natūrali emocinė būsena, galinti padėti organizmui reaguoti į pavojų ar netikėtas situacijas, tačiau pernelyg didelis ar ilgai užsitęsęs nerimas gali turėti neigiamų pasekmių psichologinei ir fizinei sveikatai. Siekdami padėti paaugliams lengviau susitvarkyti su nerimu, šiame straipsnyje aptarsime dažniausias paauglių nerimo priežastis bei jo pasireiškimo ir įveikos būdus.

Kas paauglystėje sukelia nerimą?

  1. Pokyčiai kūne. Paauglystėje dauguma jaunuolių susiduria su fiziniais ir emociniais pokyčiais: sutrikusi hormonų pusiausvyra, pablogėjusi savijauta, atsiradusios odos problemos, spartus augimas. Visi šie pojūčiai ir pokyčiai gali lemti suprastėjusią psichologinę savijautą ir nerimą.
  2. Nesaugumo išgyvenimas. Paauglystėje jaunuoliams gali atrodyti, kad aplinka tampa priešiška, nenuspėjama, todėl atsiranda didesnis dirglumas aplinkos veiksniams, o tai gali išprovokuoti ir nerimo simptomus.
  3. Socialinis spaudimas. Įprasta, kad paaugliai nenori patirti neigiamos socialinės atskirties. Tačiau bandymas pritapti prie bendraamžių, susirasti savo vietą grupėje ir atitikti visuomenės standartus gali sukelti didelį nerimą.
  4. Akademinis spaudimas. Noras sėkmingai mokytis, egzaminų baimė ar didėjantis spaudimas dėl aukštųjų ar profesinių mokyklų pasirinkimo gali išprovokuoti nerimu grįstus jausmus.
  5. Tapatumo paieškos. Šiuo laikotarpiu jaunuoliai taip pat gali susidurti su sunkumais, ieškant savo identiteto. Paaugliai dažnai stengiasi suprasti savo poreikius, ribas, norus ar vertybes. Nesugebėjimas to padaryti gali sukelti įvairius neigiamus jausmus, kurie yra susiję su mažesniu savivertės jausmu ar savęs nuvertinimu ir bejėgiškumu.

Nerimas paauglystėje: kaip jis pasireiškia?

  1. Fiziniai simptomai. Nuovargis, nemiga, raumenų įtampa, galvos skausmai, padažnėjęs širdies plakimas, prakaitavimas ir virškinimo problemos.
  2. Emocinės reakcijos. Paaugliai gali jausti nuolatinį susirūpinimą, panikos priepuolius, nepagrįstą baimę, blogą nuotaiką ar dirglumą.
  3. Elgesio pokyčiai. Nerimas gali paveikti valgymo įpročius, socialinį sąveikavimą ir bendrą elgesį. Paaugliai gali tapti labiau izoliuoti, vengti bendraamžių, arba atvirkščiai, pernelyg susitelkti į bendraamžius, siekdami paslėpti savo jausmus.
  4. Akademiniai sunkumai. Intensyvus nerimas gali paveikti gebėjimą mokytis ir koncentraciją, dėl to gali suprastėti mokymosi rezultatai.

Vargina nerimas: kaip jį įveikti?

  1. Sąmoningumas. Reikėtų suprasti, kad nerimas yra natūralus ir dažnai laikinas jausmas, kurį patiria daugelis paauglių.
  2. Fizinė veikla. Vaikščiojimas, bėgimas ar jogos praktika gali padėti sumažinti stresą ir pagerinti nuotaiką.
  3. Sveika gyvensena. Tinkama mityba ir reguliarus miegas gali padėti sumažinti nerimą.
  4. Relaksacijos technikos. Įvairios giliosios kvėpavimo ir meditacijos technikos gali padėti sumažinti įtampą ir palengvinti nerimo simptomus.
  5. Palaikymas ir terapija. Pasidalinimas savo jausmais su draugais, šeima ar kvalifikuotu specialistu gali padėti atrasti įvairius būdus, kaip susidoroti su nerimu. Svarbu kreiptis pagalbos, jei nerimas tampa pernelyg intensyvus ir tai turi įtakos įprastam gyvenimo ritmui. Psichologiniai grupiniai užsiėmimai ar individualios konsultacijos gali padėti įveikti nerimą ir lavinti psichologinį atsparumą stresą keliančioms situacijoms.

Kad ir kokia būtų nerimo priežastis, nesprendžiama problema gali sukelti rimtų psichikos sveikatos sutrikimų (pvz., depresinę simptomatiką), paskatinti psichoaktyvių medžiagų vartojimą ar net mintis apie savižudybę. Todėl išgyvenant stiprius nerimo simptomus, būtina pasirūpinti savo psichine sveikata. Gilesnis nerimo pažinimas ir gebėjimas jį kontroliuoti, gali padėti paaugliams formuoti sveikus įpročius, kurie padės įgyti psichologinį atsparumą ateities iššūkiams. Jei nepavyksta savarankiškai kovoti su nerimu, visada galima kreiptis į specialistus.

Nuo rugsėjo 29 d. „Altamedica“ organizuoja naują Nerimo valdymo grupę 15–17 m. paaugliams. Užsiėmimų metu grupės nariai mokysis atpažinti ir nagrinėti nerimą keliančias situacijas. Taip pat pažins nerimą, kaip emociją, ir mokysis įvairių nerimo įveikos būdų. Grupinių užsiėmimų metu paaugliams bus suteikiama psichoedukacija, o grupės veiklos vyks per išgyvenimų dalijimąsi, refleksijas, tyrinėjimus, kūrybines ir kitas užduotis.

Kyla klausimų ar norite užregistruoti paauglį, kreipkitės el. paštu: milita.judzinske@altamedica.lt